fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kwieciński: Nie wykluczam przejęcia mBanku przez Skarb Państwa

Jerzy Kwieciński
materiały prasowe
Jerzy Kwieciński, minister finansów, nie wyklucza, że mBank pasowałby do profilu banków kontrolowanych przez Skarb Państwa. Według jego słów przyglądają się one sytuacji.

- Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego – powiedział dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Czytaj także: Co Commerzbank zyska sprzedając mBank? 

Na pytanie, czy byłoby to dobre uzupełnienie dla któregoś z banków pod kontrolą Skarbu Państwa odpowiedział „nie wykluczam”. - Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze „zerkają” na to, co się dzieje na rynku - powiedział Kwieciński.

Commerzbank wystawił na sprzedaż swój 70-proc. pakiet akcji mBanku warty teraz ponad 10 mld zł. Od razu pojawiły się przypuszczenia, że ze względu na sporą skalę (mBank to czwarty gracz w Polsce mający ponad 150 mld zł aktywów) i konieczność zorganizowania odpowiedniego finansowania oraz deklarowaną przez PiS chęć zwiększenia udziału polskiego kapitału w bankowości, faworytami do przejęcia będą banki państwowe – PKO BP i Pekao. 

PKO BP nie komentuje sprawy, zaznaczając, że zawsze tak robi, gdy pada pytanie w sprawie konkretnego podmiotu wystawionego na sprzedaż. Pekao informuje, że nie prowadzi teraz żadnych projektów o charakterze przejęć banków, i nie komentuje spekulacji w tej sprawie. Polski Fundusz Rozwoju, który pomógł w repolonizacji Pekao dwa lata temu, zaznacza, że nie prowadzi żadnych analiz i rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA