Przypomnijmy: zaledwie trzy godziny trwało śledztwo ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które wszczęła prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów po zawiadomieniu od osoby prywatnej. Jak poinformował dzisiaj portal Onet.pl,  decyzję o umorzeniu podjęła jej szefowa, prawdopodobnie po godzinach urzędowania.

Śledztwo miało wyjaśnić, czy organizacja wyborów prezydenckich w trakcie epidemii sprowadza niebezpieczeństwo zagrażające zdrowiu i życiu wielu osób.

Czytaj więcej na ten temat:

Śledztwo ws. wyborów prezydenckich umorzone. "Nie było zagrożenia"

Kto umorzył śledztwo ws. wyborów prezydenckich po trzech godzinach

Oświadczenie w tej sprawie w piątek wydała Prokuratura Krajowa. Wynika z niego, że decyzja prokurator Wrzosek o wszczęciu śledztwa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii miała charakter i kontekst polityczny.

- Decyzja nie miała podstaw, ponieważ nie doszło nawet do zdarzenia, które było powodem wszczęcia postępowania. Zasady, w tym termin, przeprowadzenia wyborów prezydenckich dopiero są przedmiotem prac legislacyjnych parlamentu - wskazuje Prokuratura Krajowa.

Dalej podano, że decyzja o śledztwie nie została przez prokurator Wrzosek w żaden sposób uzasadniona. - Opierała się na przekazanym pocztą elektroniczną zawiadomieniu odwołującym się do publikacji w internetowym portalu polityczek.pl i skierowanym przeciwko rzecznikowi Prawa i Sprawiedliwości, który nie jest osobą odpowiedzialną za organizację wyborów. Treść zawiadomienia nie wskazywała na uzasadnione podejrzenie popełniania jakiegokolwiek przestępstwa, co jest warunkiem koniecznym do wszczęcia śledztwa - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem PK, prokurator Wrzosek wszczęła więc śledztwo w sposób nieuzasadniony i z rażącym naruszeniem art. 303 Kodeksu postępowania karnego, nie przeprowadzając prawidłowo czynności sprawdzających. - Obrazę przepisów prawa i uchybienie godności urzędu stanowią także jej wypowiedzi w mediach dotyczące wspomnianego śledztwa, a udzielane bez zgody przełożonych - podkreślono.

Prokurator Krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie Ewy Wrzosek.