Tag:

Potrącenia

Powiązane

Płace

Zasady dokonywania potrąceń zależą od rodzaju zajętej wierzytelności

Reguły dokonywania potrąceń różnią się w zależności od rodzaju egzekwowanego roszczenia oraz świadczenia podlegającego potrąceniom. Inne należy stosować do wynagrodzenia za pracę, a inne do zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Od 25 marca 2024. pracodawca, który otrzyma zajęcie wynagrodzenia pracownika, ma obowiązek dokonywać na jego podstawie również potrąceń z zasiłków – o ile je wypłaca.

Za wadliwą pracę nie ma odpowiedzialności zbiorowej

Jeżeli doszło do wadliwego wykonania produktu lub usługi, pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie konkretnemu pracownikowi, a nie grupie zatrudnionych. Pod warunkiem, że ten pracownik ponosi winę za te wady.

Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń zasiłkowych są waloryzowane wraz z emeryturami. To oznacza, że są wyższe od marca. Przy potrąceniach na alimenty kwota wolna będzie wyższa o ok. 82 zł.

Brak współpracy z komornikiem może być kosztowny

Jeśli pracodawca nie dopełnia obowiązków, które ciążą na nim w związku z zajęciem wynagrodzenia pracownika, grozi mu grzywna do 5 tys. zł. Może być ona wielokrotnie powielana.

Zgoda na potrącenia z wynagrodzenia musi być wyraźna

Blankietowe przyzwolenie pracownika na przyszłe ściąganie z jego wynagrodzenia niewiadomych kwot, jest nieważne.

Niezbędnik przedsiębiorcy. Umowy na czas określone w projekcie K.p. * SN o potrąceniach z pensji * Relaks z masażystą a KUP * Ulgi na KSeF

• Umowy o pracę na czas określony - rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy • Firma potrąciła z pensji koszty zakwaterowania - co na to SN? • Masaże kręgosłupa dla zatrudnionych - czy wydatki da się wpuścić w koszty? • KSeF - czy będą ulgi podatkowe na wdrożeniem nowego systemu? • Ile pieniędzy dostał budżet państwa od biznesu • Gastronomia nadal w dołku • Ważne terminy na ten tydzień

Co firma może potrącić z pensji pracownika? Jest wyrok Sądu Najwyższego

Katalog dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika nie przewiduje kosztów zakwaterowania ani logistyki - stwierdził Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. granic potrąceń z pensji pracownika

Katalog dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest zawarty w kodeksie pracy i nie przewiduje kosztów zakwaterowania ani logistyki – uznał w środę Sąd Najwyższy.

Za brak potrąceń komornik może ukarać członka zarządu

Spółka nie powinna płacić z własnych środków grzywny, którą organ egzekucyjny nałożył na jej pracownika. Takie działanie stanowi wykroczenie zagrożone przepadkiem zapłaconej kwoty. Można jednak zabiegać o uchylenie wymierzonej sankcji.

Od marca wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków

Wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych przeliczono także wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa, których nie można zabrać na poczet długu.