Tag:

Technologie

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy

Marcowe ataki ukraińskich dronów na rafinerie w europejskiej części Rosji spowodowały uszkodzenia niemal wszystkich rafinerii w zachodniej Rosji. Część przerwała pracę. Rosyjskie koncerny wyprzedają rezerwy, by zapobiec deficytowi.

Strach zajrzeć do lodówki. Gdzie wkrótce trafi sztuczna inteligencja i boty

Algorytmy AI mają być „wszywane” we wszystko i wszędzie – zarówno w sprzęt, jak i oprogramowanie. – Ta rewolucja już ruszyła – przekonują analitycy IDC.

Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję

Spółka założona przez Kacpra Nowickiego i Marka Cygana otrzymała finansowe wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dzięki temu wsparciu jej autonomiczne roboty zyskają sztuczną inteligencję.

Twórca ChatGPT: Tylko fuzja jądrowa może zaspokoić sztuczną inteligencję

Zaawansowana sztuczna inteligencja będzie wymagała ogromnych ilości energii, a najlepszym rozwiązaniem byłaby synteza jądrowa, czysta energia przyszłości - uważa Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI i twórca ChatGPT.

Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic

Obraz Diego Velázqueza „Wygnanie morysków” spłonął w pożarze prawie 300 lat temu. Udało się go odtworzyć dzięki sztucznej inteligencji.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny

Za węgłem czai się stary-nowy wynalazek cen dynamicznych, które zmieniają się wraz z pulsującym popytem – pisze publicysta ekonomiczny.

Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"

W lotach bezzałogowych statków powietrznych zniknie podział na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz innym. Zastąpi go podział na loty otwarte, szczególne i certyfikowane.

Sztuczna inteligencja okazała się lepsza od lekarzy. Pomoże im w pracy czy zastąpi?

AI coraz częściej wspiera służbę zdrowia w pracy administracyjnej i diagnostyce. Algorytmy odciążają medyków i stanowią skuteczny lek na deficyt specjalistów. Polskie firmy odnoszą na tym polu sukcesy.

Maciej Strzembosz: Sztuczna inteligencja i mrówki

AI nie wymaga ani czystego powietrza, ani też nie będzie jej przeszkadzać podniesienie poziomów morza czy pustynnienie kontynentów. Przeciwnie – huragany, tsunami i inne katastrofy klimatyczne mogą się okazać pożytecznym źródłem pozyskiwania energii, co będzie sprzyjać rozwojowi sztucznej inteligencji.