Na początku tygodnia kanclerz Sebastian Kurz omawiał sytuację epidemiczną z władzami krajów związkowych. Po spotkaniu zadeklarował, że część ograniczeń zostanie zniesiona 8 lutego.

Teraz władze zapowiedziały zaostrzenie środków na granicach.

Dowiedz się więcej:
Do szkoły i fryzjera tylko z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa. Austria łagodzi lockdown

"Kontrole graniczne mają na celu przerwanie łańcucha zakażeń, który z powodu nowych wariantów wirusa stał się bardziej niebezpieczny" - oświadczył w komunikacie minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer. Dodał, że w czasie pandemii "podróżowanie powinno być ograniczone do absolutnego minimum".

Austriackie MSW przekazało, że kwestię nowych środków na granicach poruszono już w rozmowach z szefem niemieckiego resortu spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem, a rozmowy z ministrami z innych państw sąsiadujących z Austrią wkrótce zostaną przeprowadzone.

Austria graniczy z Niemcami, Szwajcarią, Liechtensteinem, Włochami, Czechami, Słowacją, Węgrami i Słowenią.

W niedzielę austriackie służby medyczne informowały o 1 317 nowych przypadkach SARS-CoV-2 stwierdzonych w kraju przy pomocy testów. Liczba osób zakażonych, które zmarły, wzrosła o 22 i wynosi 7,9 tys.

Od 26 grudnia w Austrii obowiązuje trzeci lockdown. Zamknięto m.in. sklepy z towarami, których władze nie uznały na pierwszej potrzeby. W ubiegłą niedzielę w Wiedniu odbył się protest przeciwników restrykcji. Na ulice miasta, według policji, wyszło ok. 5 tys. osób.