PiS opuści Europejskich Konserwatystów i Reformatorów?

Portal Euractiv.com informuje, że europarlamentarzyści PiS są blisko opuszczenia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. PiS-owi ma nie odpowiadać włoska przewodnicząca frakcji EKR, Georgia Meloni z partii Bracia Włosi.

Aktualizacja: 21.07.2021 06:05 Publikacja: 20.07.2021 16:18

Od prawej: Raffaelle Fitto, Georgia Meloni i Ryszard Legutko

Od prawej: Raffaelle Fitto, Georgia Meloni i Ryszard Legutko

Foto: Facebook/EKR

Portal Euractiv.com twierdzi, że o chęci opuszczenia przez PiS frakcji świadczy choćby fakt, że od 18 czerwca PiS nie wyznaczyło zastępstwa za Annę Fotygę, która tego dnia, powołując się na względy zdrowotne, zrezygnowała z funkcji wiceprzewodniczącej.

Tym samym w zarządzie partii zasiada już tylko dwoje członków - Meloni i wiceprezes Jorge Buxadé z hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Vox.

Współprzewodniczącymi EKR są Raffaele Fitto  z Ludu Wolności i Ryszard Legutko z PiS.

- Nie ma mowy, żeby szef PiS Jarosław Kaczyński nie wiedział o rezygnacji Fotygi, ale podejrzane jest przede wszystkim to, że nawet nie próbował jej zastąpić – stwierdziło źródło portalu. - To wyraźny znak, że PiS straciło zainteresowanie EKR po odejściu brytyjskich konserwatystów i objęciu stanowiska przewodniczącej przez Meloni.

Dwuosobowy zarząd frakcji jest zgodny z przepisami Parlamentu Europejskiego, z którego frakcja otrzymuje 4 mln euro rocznie, ale nie prawem belgijskim, które wymaga trzech osób w zarządzie.

Przewodniczące EKR nie zaprzeczyła pogłoskom o odejściu PiS. Frakcja jednak wydała komunikat, w którym bagatelizuje wewnętrzne podziały i zaprzecza, jakoby PiS miało ją opuścić.

Zdementował je też europoseł Ryszard Legutko. Stwierdził, że 27 europosłów PiS w EKR ma "swój dom", a następcę Anny Fotygi wskaże 2 sierpnia. 

Oprócz pogłosek o odejściu PiS Georgia Meloni ma jeszcze inny problem. Frakcja ma pół miliona euro długu, którego nie zdołała spłacić. - Pani Meloni na czerwcowym spotkaniu ogłosiła, że PiS nie płaci składki członkowskiej i to już od lat - powiedział w rozmowie z portalem Euractiv.com jeden z polityków EKR.

Frakcja Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy gromadzi partie prawicowe z kilkunastu krajów UE.

Inne partia prawicowe, m.in. włoska Liga, której przewodzi Matteo Salvini, zgrupowane są we frakcji Tożsamość i Demokracja. w maju tego roku Salvini zaproponował powołanie nowego ugrupowania, złożonego z przedstawicieli Tożsamości i Demokracji, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Europejskiej Partii Ludowej.

- W niektórych kwestiach Bruksela potrzebuje kogoś, kto powie "nie" wynajętym łonom i adopcjom gejów - uzasadniał.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 643
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 642
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 641
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 640
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 639
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange