Decyzja zapadła po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej i neonatologi.

- Mówimy o powrocie do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24 miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia. Powrót do obowiązkowych szczepień może też uchronić przed kolejnymi chorobami, bo COVID-19 nie jest dzisiaj jedyną chorobą - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej.

Czytaj też: Rząd znosi część ograniczeń związanych z koronawirusem. Jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo zdrowia zaleca też szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom.

- To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc - podkreślił Andrusiewicz.

Zgodnie z opublikowanymi dziś zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego wznowienie szczepień będzie dotyczyć bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:

- szczepień na oddziałach noworodkowych;

- szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia;

- szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;

- szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku;

- realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

MZ i GIS rekomendują także upowszechnianie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc, przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

Szczepienie będzie można przeprowadzić jeżeli:

- brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2);

- zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.