Wykonane w ciągu ostatniej doby testy wykazały koronawirusa w u 3021 pacjentów. Dla porównania w czwartek dodatnich wyników było 2646.

Spadła natomiast liczba zgonów. Dziś było ich 420, o 44 mniej niż dzień wcześniej.

Łączna liczba ofiar epidemii koronawirusa we Włoszech wynosi 25969. To drugi najwyższy wynik po Stanach Zjednoczonych, gdzie potwierdzono ponad 50 tys. zgonów.

We Włoszech zakaziło się 192994 osób, co stanowi trzeci wynik na świecie po USA i Hiszpanii.

Spadła liczba osób, które obecnie uważa się za zakażone. Było ich w piątek 106527. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 2173 pacjentów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.