Raperzy zebrali już 500 tys. zł, choć akcja trwa dopiero kilka dni. Rymować mieli tylko raperzy, a wpłacać na pomoc w walce z koronawirusem fani. Najwięcej przekazują jednak sami artyści, a rapować zaczynają właściwie wszyscy, bo akcja #hot16challenge2 szybko rozeszła się poza hiphopowe środowisko.

Podsiadło i inni

Efekt domina uruchomił Solar, szara eminencja rapowej sceny, raper i wydawca z SBM Label, który rozkręcił kariery topowych raperów, m. in. Quebonafide, Bedoes, Mata. Ogłosił na YouTubie, że chce zebrać co najmniej 1 mln zł na pomoc lekarzom i pielęgniarkom i zarapował pierwszą „szesnastkę”, bo klasyczne zwrotki rapowe mają 16 wersów na 16 taktach, po czym „nominował” do zabawy kolejnych czterech raperów.

Nawiązał do akcji, jaką sam rozkręcił w 2014 r. w odpowiedzi na amerykańskie #icebucketchallenge. „Kto by się spodziewał, że tym razem #hot16challenge zostanie zainicjowane przez nietoperza z Chin. Mimo tego egzotycznego nalotu podstawowe zasady się nie zmieniają. Zmieniły się okoliczności, bo tym razem musimy uratować świat” – ogłosił na YouTube i otworzył konto zbiórki, wpłacając 16 tys. zł. Każdy z „nominowanych” artystów ma 72 godziny na nakręcenie filmu z rapowaną zwrotką, po czym musi wyznaczyć kolejnych czterech artystów z Polski i zaprosić do zabawy kogoś z zagranicy, bo problem jest globalny.

Taco Hemingway: wpłacił 100 tys. zł, a jego brawurową zwrotkę w trzy dni wyświetlono 2,5 mln razy. Ruszyła lawina. Na stronie hot16challenge.network wyrosła już cała drabinka: odwrócone drzewo genealogiczne akcji, na którym od Solara rozchodzą się w dół korzenie nominacji. Do zabawy wywoływani są też artyści spoza rapowej sceny. To Dawid Podsiadło, Natalia Kukulska, Kuba Wojewódzki, Tomasz Karolak, Paweł Domagała, Zbigniew Stonoga i ...Ojciec Mateusz. Czy Artur Żmijewski podejmie rękawicę?

– Podoba mi się, że akcja nie jest hermetyczna, jak poprzednia edycja. Dziś żyje nią cały internet, a nie tylko środowisko. Fajnie, że hip-hop ma taką moc, by zaangażować całe spektrum ludzi show-biznesu. Widać, jak bardzo zmieniła się jego pozycja przez ostatnie sześć lat, jak bardzo dziś wpływa na rzeczywistość. Korzysta na tym tak hip-hop, jak i charytatywna zbiórka, a słuchacze mogą mieć poczucie, że uczestniczą w czymś pożytecznym – mówi Solar „Rz”.

Akcja zaczęła już żyć własnym życiem. Na portalach społecznościowych ruszyły nominacje koleżeńskie, np. wśród społeczności Wykop.pl czy użytkowników Twittera. Popularny vloger Krzysztof Gonciarz swoją zwrotkę wrzucił pod nowym hashtagiem #brzydka16challenge.

Cztery wartości

Filmiki są dziś bardziej różnorodne niż podczas edycji akcji. Dostaliśmy dowcipną zwrotkę Klocucha, nazywanego Nikiforem rapu. Taco powrócił z kolejnym nagraniem, tym razem w duecie z Quebo (Taconafide). Furorę słonecznym wykonaniem zrobił pomorski kolektyw UNDADASEA. Zachwycili też Spinache, znany z popularnego w latach 90. zespołu Thinkadelic i Vito Bambino z Bitaminy w wersji unplugged, rapujący po cichu o śpiącym obok dwumiesięcznym dziecku.

Honoru rapowej klasyki prawdziwymi „szesnastkami” bronili Mada z warszawskiej hiphopowej sekty WCK czy oldskulowy Gruby Mielzky. U Proceenta, Białasa czy Palucha padło za to sporo gorzkich słów pod adresem rządzących, a rapowaną poezję zaprezentował Marceli Bober.

Wszystko jest do znalezienia na YouTubie pod hashtagiem „hot16challenge2”. Gdy muzycy przekładają premiery płyt, fanom nie mogło przytrafić się nic lepszego niż taka akcja.

„Chciałem pomóc, bo to p... hip-hop” – na razie najlepiej podsumował ją, w bardzo hiphopowym stylu, Taco. Hiphopowcy, którzy na sztandary wzięli cztery wartości: miłość, pokój, jedność i dobrą zabawę – nie zawodzą.

Mówiąc rapowym slangiem, wyzwali koronawirusa na beef – bitwę na słowa. Stąd tytuł zbiórki: „Beef z koronawirusem #hot16challenge”. Można ją znaleźć w serwisie siepomaga.pl.