Niemcy: Na szczepionkę poczekamy co najmniej rok

Niemcy przyznały trzy granty dla firm biotechnologicznych, aby pomóc im w pracach nad rozwojem szczepionki na koronawirusa. Minister ds. badań Anja Karliczek uważa, że jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek szczepionka była powszechnie dostępna przed połową przyszłego roku.

Aktualizacja: 29.07.2020 18:15 Publikacja: 29.07.2020 18:02

Niemcy: Na szczepionkę poczekamy co najmniej rok

Foto: AFP

W Niemczech odnotowano w ostatnich dniach wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Szef niemieckiego Instytutu Roberta Kocha (RKI) uważa, że to efekt zaniedbania.

- Nie powinniśmy spodziewać się cudu - powiedziała minister edukacji i badań naukowych Anja Karliczek. Zaapelowała jednocześnie o zachowanie dystansu społecznego i zakładanie masek, aby nie narazić na porażkę tego, co kraj osiągnął w ostatnich tygodniach.

- Musimy nadal zakładać, że szczepionki dla szerszej populacji będą dostępne najwcześniej od połowy przyszłego roku - oceniła.

Rząd przyznał granty trzem firmom biotechnologicznym - ioNtech (BNTX.O), CureVac i IDT Biologika, aby wspomóc opracowywanie szczepionki.

- Wszystkie trzy firmy są obiecującymi kandydatami, ale oczywiście zawsze musimy spodziewać się niepowodzeń w fazie testów, ponieważ jedną rzeczą jest posiadanie skutecznej szczepionki, a drugą - szczepionki bezpiecznej , której ludzie chcą - mówiła Karliczek.

Od początku epidemii w Niemczech doszło do ponad 206 tys. zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 9 tys. osób.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776