W związku z rekordową liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, minister zdrowia Łukasz Szumowski przerwał swój urlop. W rozmowie z portalem Money.pl zapewnia, że wzrost zachorowań to wynik badań przesiewowych w kopalniach.

- Jeśli odjęlibyśmy te 100 przypadków z jednej kopalni i 227 ze Śląska, gdzie są to głównie górnicy i ich rodziny, to wzrost nie byłby aż taki wielki. Do tego dwa, trzy ogniska w Małopolsce. Od rana pilnuję więc żeby wszystkie procesy były poprawne - mówi Szumowski.

Minister zdrowia mówi o potrzebie większej dyscypliny w noszeniu maseczek. Jego zdaniem trzeba skończyć z fikcyjnymi tłumaczeniami wśród osób, które nie przestrzegają tych zasad.

- Lockdownu kraju na pewno nie będzie. Mamy tu na szczęście do czynienia ewidentnie z ogniskowym charakterem tych wzrostów. To są trzy kopalnie i rodziny górników. To są też trzy duże zakłady pracy w Małopolsce. Mamy de facto ogromną część zachorowań tylko w tych miejscach - zapowiedział.

- Myślę, że przez najbliższe dni, najbliższy tydzień te liczby będą nadal oscylowały w granicach 500-600 dziennie - ocenił.

Przed II turą wyborów prezydenckich premier Mateusz Morawiecki mówił, że koronawirus jest w odwrocie, nie powinniśmy się go bać, w szczególności osoby starsze, i powinniśmy iść tłumnie na wybory.

- Wszystko to kwestia semantyki. Mieliśmy wtedy 200 zakażeń dziennie. Pan premier powiedział, że wirus jest w odwrocie, bo wtedy był. Teraz przyrósł. Widzimy, że zawsze trzeba pamiętać i mieć z tyłu głowy, że epidemia to jest dzikie zwierzę. W każdej chwili może wyrwać się z kontroli, którą wydawało się nam że mamy - skomentował Szumowski.