W czwartek premier Węgier Viktor Orban spotka się w Budapeszcie z premierem Mateuszem Morawieckim. Po spotkaniu ma być opublikowane wspólne stanowisko w sprawie unijnego budżetu.

- Węgierski rząd podtrzyma swoje weto dla kolejnego budżetu Unii Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących państwa prawa, które łączą płatności ze standardami demokratycznymi - powiedział Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera.

WETO POLSKI I WĘGIER

Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.

Powód weta ten sam w przypadku obu krajów: sprzeciw wobec mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenia unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE (inaczej mówiąc, wobec zasady „pieniądze za praworządność). Sam mechanizm jest przyjmowany większością głosów i taka większość była. Ale Polska i Węgry stwierdziły, że w takiej sytuacji – skoro nie mogą formalnie zablokować mechanizmu – to blokują budżet i fundusz odbudowy.