Włochy, działając przy aprobacie KE, zablokowały planowany eksport ok. 250 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca, po tym jak koncern ten nie wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. W czwartek odwołano m.in. dostawę ok. 62 tysięcy szczepionek, które miały trafić do Polski.

- Australia podniosła tę kwestię w rozmowach z KE za pośrednictwem wielu kanałów, a w szczególności zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o dokonanie przeglądu tej decyzji - oświadczył minister zdrowia Australii, Greg Hunt.

Hunt dodał, że Australia otrzymała już 300 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca, które wystarczą jej do czasu przyspieszenia procesu produkcji szczepionki w Australii.

Program szczepień na COVID-19 rozpoczął się w Australii dwa tygodnie temu.

- Świat jest obecnie dość nieznanym terytorium i nie jest zaskakujące, że niektóre kraje rezygnują z ustalonych zasad działania znajdując się na nieznanym terytorium - powiedział w rozmowie ze Sky News minister finansów Australii, Simon Birmingham.

- To pokazuje jak dobrze Australia radzi sobie w porównaniu z desperackimi (działaniami) innych państw - dodał.

Włochy zablokowały transport szczepionek AstraZeneca po tym, jak premier Mario Draghi wezwał przywódców Unii Europejskiej do przyspieszenia programu szczepień i podjęcia bardziej zdecydowanych działań wobec koncernów farmaceutycznych, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań jeśli chodzi o dostawę szczepionek do UE.

Australia zamówiła łącznie 53,8 mln dawek szczepionki AstraZeneca. 50 mln z nich ma być wyprodukowanych w Australii.

Sytuacja epidemiczna w Australii jest znacznie lepsza niż w krajach Europy - od początku epidemii wykryto tam ok. 29 tysięcy zakażeń koronawirusem i 909 zgonów chorych na COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ