W rozmowie z Polskim Radiem Katowice prezydent został zapytany o bezpieczeństwo wprowadzonych na polski rynek szczepionek przeciw koronawirusowi. Część pacjentów ma wątpliwości w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca. 

W ubiegłym tygodniu Komitet ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) ogłosił, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

- Żaden z proponowanych preparatów nie powoduje w istotnym stopniu bardzo negatywnych skutków - mówił prezydent. 

- Wiele osób odczuwa chwilowe pogorszenie swojej kondycji fizycznej, ból ręki, niektóre osoby mają podwyższoną temperaturę jeden czy dwa dni. Z reguły te skutki nie są bardzo głębokie. Z pewnością znacznie mniejsze niż w większości przypadków zachorowań i z pewnością znacznie bardziej krótkotrwałe. Nie wspomnę o dalekosiężnych skutkach. Szczepienie się opłaca, a powikłania występują w niewielkiej licznie przypadków. Jestem spokojny o to, że niezależnie która szczepionka zostanie mi zaproponowana, to będę mógł ją spokojnie przyjąć - powiedział Andrzej Duda

- Te kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca odbieram jako być może walki między koncernami farmaceutycznymi, gdzie chodzi o bardzo duże pieniądze. Obawiam się, że to są tego typu rozgrywki niż faktycznie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - ocenił prezydent.