W listopadzie 2017 roku Trump odwiedził Manilę, gdzie wziął udział w szczycie ASEAN i spotkał się z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte.

O tym, że dżihadyści mieli wówczas przygotowywać próbę zabójstwa Trumpa poinformował jako pierwszy National Geographic w dwugodzinnym dokumencie wyemitowanym w niedzielę a poświęconym służbie specjalnej dbającej o bezpieczeństwo prezydenta - czyli Secret Service ("United States Secret Service: On the Front Line").

Według informacji ujawnionych przez National Geographic pogróżki pod adresem Trumpa pojawiły się w internecie jeszcze przed jego wizytą w Manili. "Będę w Manili w tym samym czasie co Trump..." - czytamy w tweecie, któremu towarzyszy zdjęcie Lee Harvey'a Oswalda, zabójcy prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Przed wizytą Trumpa w Manili Daesh umieściło też w internecie serię nagrań wideo z groźbami pod adresem prezydenta. W jednym z nich znalazło się zdjęcie Trumpa przedziurawione kilkoma pociskami, któremu towarzyszył apel do członków Daesh, by przygotowali zasadzkę na Trumpa.

Secret Service odkrył, że jeden z dżihadystów ukrywał się w Manili zaledwie kilka przecznic od hotelu, w którym zatrzymał się Trump. Odkrycia dokonano na 20 minut przed lądowaniem Trumpa w stolicy Filipin.

Secret Service wytropił dżihadystę w parku niecałe 2 km od hotelu Trumpa.

Aktywność dżihadystów na Filipinach zwiększyła się, po tym jak Daesh zaczął przegrywać walkę o utrzymanie samozwańczego kalifatu na Bliskim Wschodzie. W 2017 roku Daesh zajęło miasto Marawi, które kontrolowało przez kilka miesięcy. Filipińska armia odbiła miasto w październiku 2017 roku.