Trump poinformował, że przyczyną wypowiedzenia przez USA traktatu jest naruszanie go przez Rosję. Trump nie podał jednak żadnych przykładów takich naruszeń.

- Zamierzamy zakończyć obowiązywanie porozumienia a następnie zamierzamy rozwijać nowe systemy uzbrojenia - zapowiedział Trump dodając, że stanie się tak jeżeli USA i Rosja nie zawrą nowego porozumienia w tej sprawie.

- Nie pozwolimy Rosji naruszać porozumienia nuklearnego i produkować broni, której nie wolno im produkować. Byliśmy stroną, która trwała przy porozumieniu i respektowaliśmy je, ale Rosja niestety nie honorowała porozumienia a więc zamierzamy je wypowiedzieć - powiedział prezydent USA.

INF to umowa międzynarodowa zawarta 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim o całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM) obu stron, a także o zakazie jej produkcji, przechowywania i używania.

Dzięki porozumieniu USA poprawiło bezpieczeństwo swoich sojuszników w Europie i na Dalekim Wschodzie. Zakazywało ono Rosji i USA posiadania, produkowania i testowania zdolnych do przenoszenia głowic atmowych rakiet ziemia-ziemia o zasięgu 500-5,5 tys. km.

W ostatnim czasie USA oskarżały Rosję o tajne prace nad takimi rakietami a przedstawiciele Stanów Zjednoczonych zapowiadali, że USA zareagują na te działania.

Przed kilkoma tygodniami ambasador USA przy NATO, Kay Bailey Hutchison, ostrzegła Rosję, by ta przestała rozwijać rakiety średniego zasięgu ostrzegając, że w innym przypadku USA będą musiały zlikwidować takie rakiety.