32-latka z Herford (Nadrenia Północna-Westfalia) zmarła 9 marca, wcześniej została zaszczepiona na COVID-19 preparatem AstraZeneca.

Rodzina domagała się wyjaśnień. Po pierwszej sekcji zwłok zlecone zostały kolejne badania.

Czytaj także:
Rodzina zmarłej po szczepieniu przeciw COVID-19 wstępuje na drogę prawną

Raport Instytutu Medycyny Sądowej w Münster stwierdza, iż wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Immunologii i Transfuzjologii Uniwersytetu w Greifswaldzie potwierdzają podejrzenie, że zgon kobiety miał związek ze szczepieniem.

Ustalono, że przyczyną śmierci 32-latki była reakcja immunologiczna, do której doszło po podaniu szczepionki. Bezpośrednią przyczyną zgonu były zaburzenia krzepnięcia z krwotokiem do mózgu.

Przedstawiciel władz Herford Jürgen Müller przekazał najbliższym zmarłej wyrazy współczucia. - Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią tej młodej kobiety, która szczepiąc się chciała chronić siebie i innych - powiedział.

Władze Herford poinformowały o sprawie Instytut im. Paula Ehrlicha, federalną agencję odpowiedzialną za ocenę bezpieczeństwa dopuszczanych do użytku szczepionek.

Niektóre państwa ograniczyły stosowanie szczepionki AstraZeneca lub całkowicie z niej zrezygnowały po pojawieniu się doniesień o wykryciu u niektórych zaszczepionych tą szczepionką rzadkich rodzajów zakrzepów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal uważa, że zyski z podania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej stosowaniem.

Strategiczna Doradcza Grupa Ekspertów ds. Szczepień w swoich rekomendacjach podkreśliła, że rzadkie incydenty zakrzepowo-zatorowe określane jako zakrzepica z zespołem małopłytkowości (TTS) pojawiały się u niektórych zaszczepionych szczepionką AstraZeneca od czterech do 20 dni od szczepienia.