- Województwo kujawsko-pomorskie było bardzo mocno dotknięte trzecią falą zachorowań na koronawirusa. Tutejsza baza łóżek przeznaczona na tę walkę w szczytowym momencie trzeciej fali wyniosła blisko 2 tys., a cały potencjał regionu jeżeli chodzi o zakontraktowane łóżka to 8 tys - powiedział przed Szpitalem Uniwersyteckim w Bydgoszczy szef resortu zdrowia.

- Proporcja systemu opieki zdrowotnej przeznaczonego na walkę z COVID-em to było blisko 25 proc. To ogromny wysiłek systemu lokalnego opieki zdrowotnej, to ogromny wysiłek personelu medycznego - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Ponad połowa covidowych łóżek szpitalnych jest wolna
Koronawirus. Sytuacja epidemiczna w Polsce najlepsza od niemal 7 miesięcy

Adam Niedzielski przyznał, że skoro duża część systemu została przeznaczona na walkę z COVID-em, to "deficyt zdrowia" związany z "ukierunkowaniem się na walkę z COVID-em jest w regionie na pewno stosunkowo duży".

- Dlatego tak ważne jest, żeby teraz w takich regionach jak kujawsko-pomorski dokonać bardzo poważnego zwrotu, który przekierowuje wysiłek z walki z COVID-em na powrót do normalności - oświadczył minister zdrowia.

Podkreślił, że ma na myśli powrót do normalności w każdym wymiarze systemu opieki zdrowotnej. - Mówię tutaj zarówno o poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, o specjalistyce, ale też o szpitalnictwie - podkreślił.

- Razem z wojewodą rozmawialiśmy w jakim tempie przywracać przede wszystkim łóżka szpitalne do systemu. Dzisiaj jesteśmy przed Szpitalem Uniwersyteckim, który przez całą pandemię pełnił funkcję ośrodka urazowego, dlatego ta danina - jeśli można tak powiedzieć - na walkę z COVID-em nie była aż tak duża jak w całym regionie, bo wynosiła bliżej 10 proc. niż 25 proc. - powiedział.

Adam Niedzielski mówił, że w regionie udało się zmniejszyć liczbę łóżek "covidowych" z 2 tys. do 1,6 tys.

- Mam deklarację ze strony wojewody, że w regionie kujawsko-pomorskim zmniejszenie bazy łóżek w perspektywie połowy maja będzie do 900, a potem w dalszej sekwencji do 400, żeby dysponować pewnym minimalnym zabezpieczeniem - powiedział.

- Ta sytuacja, gdzie priorytetem działania systemu opieki zdrowotnej jest przywracanie dostępności ma bardzo wiele wymiarów, dotyczy wszystkich zakresów leczniczych - stwierdził Niedzielski.