W debacie, która odbyła się wczoraj w Krakowie, wzięli udział jako goście specjalni wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych i Krystian Kratiuk, redaktor naczelny "Polonia Christiana" i portalu pch24.pl.

Początkowo tytuł debaty brzmiał "Czy czas zakazać rozwodów", ale oburzenie, jakie wywołał w sieci, skłoniło organizatorów do jego zmiany, a Ordo Iuris do wycofania informacji o debacie ze strony Instytutu.

Ostatecznie brzmiał "Dlaczego trzeba walczyć z plagą rozwodów?". Na okładce najnowszego numeru dwumiesięcznika "Polonia Christiana" widnieje  wezwanie "Czas zakazać rozwodów!".

W zaproszeniu na debatę czytamy, że prawie 40 proc. małżeństw zawartych w 2014 roku zakończyło się rozwodami, które potępia Kościół katolicki.

Organizatorzy przypominają, że Kościół dopuszcza jedynie separację, i to w uzasadnionych przypadkach, tymczasem rozziew między "statystykami liczby ochrzczonych a konsekwencjami wynikającymi z wymagań wiary katolickiej" jest jaskrawy.

"Dlaczego w kwestii tak zasadniczej – dotyczącej zarówno zbawienia wiecznego, jak i doczesnego szczęścia – poddajemy się tak łatwo? A może nadszedł czas, aby w końcu zakazać rozwodów?" - czytamy w opisie tematu debaty na stronie portalu pch24.pl.

Tytuł debaty "Czy czas zakazać rozwodów?" zaproponować miał jej uczestnik z ramienia Ordo Iuris, Tymoteusz Zych. Zapewnia jednocześnie, że Instytut nie chce zakazu rozwodów, a jedynie wsparcia instytucji małżeństwa.

Według opracowanych przez Ordo Iuris propozycji, które miałyby ograniczyć liczbę rozwodów, jest m.in. przymusowa, kilkumiesięczna lub nawet kilkuletnia separacja, "przywrócenie instytucji nieodpłatnego posiedzenia pojednawczego i wprowadzenie obowiązkowych mediacji między małżonkami mającymi niepełnoletnie dzieci". Separacja miałaby sprzyjać "pogłębionej refleksji nad rozwodem".

W artykule "W kierunku prawa przyjaznego rodzinie – propozycje legislacyjne Instytutu Ordo Iuris" czytamy też, że należy znieść prawną dyskryminację małżeństw w sytuacjach dopłat do czynszów czy pierwszeństwa w rekrutacji do przedszkoli czy żłobków.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Zdaniem Ordo Iuris takie ulgi często trafiają do rodziców, którzy tylko teoretycznie samotnie wychowują dziecko, bo w rzeczywistości żyją w konkubinacie.

Inne propozycje to 500+ dla kobiet w ciąży, comiesięczne bony wychowawcze w wys. 700 zł dla dzieci do lat trzech, których rodzice nie sa na płatnych urlopach wychowawczych czy uzależnienie wysokości emerytury od liczby posiadanych dzieci.