W Warszawie uczestnicy spotkali się na rondzie Czterdziestolatka pod hasłem "Dzień Kobiet Bez Kompromisów". Zgromadzenie nie zostało zgłoszone do Ratusza.

Pierwotnym miejscem spotkania miało być rondo Dmowskiego, nazywane przez Strajk Kobiet i jego zwolenniczki rondem Praw Kobiet, ale obstawiła je policja.

Uczestnicy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy legalizującej aborcję.

Licznie zgromadzeni policjanci nawołują do rozejścia się, ponieważ zgromadzenie jest traktowane jako nielegalne w związku z obostrzeniami. Policja  spisuje manifestantów, doszło do pierwszych przepychanek z funkcjonariuszami.

Policjanci stopniowo zacieśniają kordon, którym otoczyli uczestników. Od czasu do czasu policyjni negocjatorzy podejmują próby porozumienia się z demonstrantami, ale coraz częściej dochodzi do spięć z mundurowymi.

Oprócz Strajku Kobiet w demonstracji uczestniczą sympatycy i członkowie Męskiego Wsparcia Strajku Kobiet i Obywateli RP.

Przejazd przez rondo Czterdziestolatka jest zablokowany. Zakłócone jest kursowanie linii 7, 9, 10, 17, 22, 24, 25, 33, 41, 109, 127, 128, 131, 158, 174, 175, 501, 504, 517, 519, 521, 522 i 525.

Według organizatorek demonstracji, okupacja ronda Czterdziestolatka może potrwać nawet do północy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Strajk Kobiet organizuje protesty m.in. w  Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Poznaniu - w sumie w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach w całej Polsce.

Uczestniczki i uczestnicy domagają się prawa do legalnej aborcji.

Również za granicą odbywają się wiece poparcia polskich kobiet.

Tu - Berlin...

...i Rzym.

Przyczyną masowych protestów, które falami trwają od października, jest ogłoszony 22.10.2020, a opublikowany w nocy 27 stycznia tego roku wyrok trybunału Konstytucyjnego.

TK pod przewodnictwem Ewy Przyłębskiej orzekł, że przepis zezwalający aborcję "gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu" - jest niekonstytucyjny.

Zgodnie z wyrokiem, po jego publikacji, usunięto z listy przyczyn zezwalających na legalną aborcję w Polsce wady letalne, ograniczając prawo do usunięcia ciąży jedynie do dwóch przypadków - gdy zagraża ona życiu lub zdrowiu kobiety albo jest wynikiem gwałtu.