Choć władze Chin twierdzą, że krakowi nie grozi deficyt żywności, w ubiegłym roku prezydent Xi Jinping marnowanie żywności nazwał "niepokojącym problemem" o rozpoczął kampanię mająca na celu jej oszczędzanie.

Przepisy ustawy regulującej kwestię marnotrawienia żywności m.in. zakazują zamawiania w restauracji więcej jedzenia niż gość może zjeść, a także nagrywania i rozpowszechniania popularnych w Chinach programów o jedzeniu nazywanych mukbang.

Autorzy takich nagrań jedzą na wizji, jednocześnie nawiązując interakcję z obserwującymi ich widzami.

Akt prawny, który ma zapobiec marnowaniu jedzenia, nazywany jest delikatnie "zagmatwanym", bo interpretacja pojęcia "odpowiednia ilość jedzenia" pozostaje niedookreślona.

Zgodnie z nowym prawem restauracje mogą zostać ukarane grzywną w wysokości równowartości 1550 USD za wprowadzanie konsumentów w błąd w celu zamawiania nadmiernych ilości jedzenia.

Stacje telewizyjne i firmy zajmujące się mediami internetowymi mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 16 000 USD, jeśli zostaną przyłapane na tworzeniu lub pokazywaniu programów typu mukbang.

W różne strony Chin wysłano urzędników, by ci kontrolowali, czy np.  w stołówkach pracowniczych nie ma odpadów spożywczych.

Aby dostosować się do niejasnych przepisów, przedsiębiorcy i restauratorzy podjęli rozmaite kroki.

Firmy zajmujące się organizację imprez połączonych z konsumpcją oferują tzw. posiłki N-1, czyli liczbę porcji mniejszą niż liczba gości, niektóre restauracje zobowiązały się do zmniejszenia porcji.

W jednej z restauracji w mieście Changsha na południowym wschodzie Chin ustawiono wagę, rozmiar porcji jedzenia uzależniając od wagi klienta.