Większość Niemców mieszkających i pracujących w Szwajcarii nie czuje się mile widzianymi w tym kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wiedniu i Uniwersytet St. Galen, o którym pisze szwajcarska prasa, 30 proc. z tysiąca respondentów nie czuło się w Szwajcarii ani mile widzianymi ani zintegrowanymi.

Dalsze 30 proc. ankietowanych podało, że czasami mają takie odczucia, podał autor badań, Thomas Koellen.

Niemcy stanowią w Szwajcarii drugą co do liczebności grupę zagranicznych pracowników.

Z dużą rezerwą

Co piąty ankietowany podał, że ze wzglądu na jego pochodzenie nie chciano mu wynająć mieszkania. Co drugi zgadza się ze stwierdzeniem: "w kontaktach ze Szwajcarami odnoszę wrażenie, że moje zachowanie interpretowane jest pod kątem mojej niemieckości".

Większość z 300 tys. Niemców w Szwajcarii przyjechało tam do pracy.

Jak wykazała ankieta, 42 proc. respondentów odczuwa uprzedzenia ze strony szwajcarskich kolegów; 32 proc. twierdzi, że nie są równo traktowani.

Dalszy napływ Niemców do Szwajcarii uległ w ostatnim czasie zahamowaniu nie tylko ze względu na dobrą sytuację na niemieckim rynku pracy, lecz także ze względu na to, że Szwajcarzy w ubiegłorocznym referendum ws. napływu obcokrajowców zamanifestowali "dość ograniczoną otwartość" wobec napływających cudzoziemców.

Ratunkiem Brytyjczycy i Azjaci

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Z kolei szwajcarska branża turystyczna odczuwa obecnie powściągliwość turystów, po tym jak uwolniony został kurs franka szwajcarskiego, a w wyniku tego podrożały usługi turystyczne.

Hotelarze skarżą się, że liczba noclegów w marcu 2015 spadła o 7 proc., jak podaje Federalny Urząd Statystyczny BfS.

Z pobytów w Szwajcarii rezygnują przede wszystkim turyści z państw eurogrupy; liczba noclegów spadła w tym wypadku o prawie 14,5 proc. Dużo mniej przyjechało turystów z Niemiec; było to 80 tys. noclegów mniej, szczególnie w regionach górskich. Z Rosji przyjechało 20 tys. turystów mniej, podobnie jak z Francji (22 tys.), Belgii (34.tys.) i Holandii (14.tys.).

Nie zawiedli natomiast turyści z krajów UE nienależących do eurogrupy oraz z Azji.

Z krajów azjatyckich nocowało 17 proc. więcej turystów, z Wielkiej Brytanii o jeden procent więcej.

W styczniu 2015 r. Szwajcaria zniosła sztywny kurs wymiany 1,2 franka za jedno euro, co za jednym pociągnięciem spowodowało podwyżkę cen wszystkich towarów i usług dla mieszkańców eurostrefy o 20 proc.