Jak pisze portal Sekurak, bieżącą sytuację obserwować można na stronie GPSJAM. Dane zagregowane są z ostatnich 24 godzin – nie ma więc możliwości, by śledzić sytuacji "na żywo” – czytamy. Widać jednak, iż zakłócenia sygnału GPS obejmują spory obszar naszego kraju. Podobna sytuacja jest także we wschodniej Rumunii, południowo-zachodnim obszarze Morza Czarnego, a także na wschodnich krańcach Morza Śródziemnego.

Czytaj więcej

Strasburg: służbowe auto może mieć GPS

Co jest przyczyną zakłóceń sygnału GPS?

Jak pisze portal Sekurak, prawdopodobną przyczyną mogą być ćwiczenia NATO. Medium odwołuje się do komunikatu NOTAM, w którym już wcześniej zapowiadano możliwe zakłócenia. Komunikat NOTAM to wiadomość rozpowszechniana za pomocą środków telekomunikacyjnych, zawierająca informacje (nt. ustanowienia, stanu lub zmian urządzeń lotniczych, służb, procedur, a także o niebezpieczeństwie), których znajomość we właściwym czasie jest istotna dla personelu związanego z operacjami lotniczymi – pisze Sekurak. 

W rozmowie z Onetem rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Tomasz Modrzejewski potwierdził, że odnotowano takie zakłócenia. Jednocześnie uspokoił jednak, że nie stwarza to niebezpieczeństwa. - Nie znamy konkretnych przyczyn, natomiast tam, gdzie to jest konieczne, stosujemy własną infrastrukturę. Sytuacja nie powoduje zagrożenia dla ruchu lotniczego — podkreślił.