"Fundacja udowadnia, że nawet w kraju głębokich podziałów, działanie bez oglądania się na osobiste preferencje polityczne, jest możliwe i korzystne dla dobra chorych" - napisano w liście, pod którym podpisało się 37 senatorów. "Dzień zbiórki pieniędzy na Orkiestrę jest dniem świętowania dla wszystkich, którzy szanują praworządność, prawa mniejszości i osób LGBT+ oraz wolność prezentowania własnych opinii i punktów widzenia” – dodano.

Marszałek Grodzki miał podkreślić w liście także, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy "udowadnia, że nawet w kraju głębokich podziałów, działanie bez oglądania się na osobiste preferencje polityczne, jest możliwe i korzystne dla dobra chorych".

Czytaj więcej

Licznik WOŚP pędzi. Zebrano więcej niż przed rokiem

Lista osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla zawiera zwykle setki nazwisk i jest utrzymywana w tajemnicy. Osoby, które zgłaszają kandydatury, mogą jednak ujawnić kogo pragną nominować. 

W ubiegłym roku Pokojowa Nagroda trafiła do organizacji Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich odpowiednio z Rosji i Ukrainy oraz do uwięzionego działacza na rzecz demokracji Alesia Bielackiego z Białorusi.