Na mapach w aplikacji dostarczanej przez Yandex nadal widać nazwy państw, ale nie widać jak wygląda przebieg granic między nimi. Z map zniknęła m.in. granica między Rosją a Ukrainą.

Rzecznik firmy Yandex potwierdza, że zdecydowała się ona na usunięcie granic państwowych z map. Jako powód takiej decyzji firma wskazuje na zmianę nacisku w aplikacji na nawigację lokalną.

Czytaj więcej

Rosja tworzy RuStore. Własny sklep z aplikacjami odpowiedzią na sankcje

"Nacisk zostanie przeniesiony z granic państw na ukształtowanie naturalne [terenu]" - odpowiada rzecznik na pytanie z serwisu techcrunch.com. 

"Naszym celem jest pokazanie otaczającego nas świata. Dlatego, niektóre obiekty, takie jak góry, rzeki, linie koła podbiegunowego i inne dane, charakterystyczne dla mapy fizycznej, pojawią się na mapie" - dodaje.

Usunięcie granic z map może być próbą uniknięcia presji ze strony Kremla w sprawie naniesienia na mapy zmian terytorialnych

Serwis techcrunch.com zwraca uwagę, że usunięcie granic z map może być próbą uniknięcia presji ze strony Kremla w sprawie naniesienia na mapy zmian terytorialnych, które Rosja chce osiągnąć za pomocą wojny na Ukrainie.