- Dobrze wiecie jak robić, co robić oraz jakie cele osiągać. Wszystko proste. Innowacje, IT, prywatyzacje itd. Wszystko to jest jasne, ogarnęliśmy to już. Całe nasze życie polega na prostej zasadzie: trzeba rozbierać się i pracować – powiedział ostatnio prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko podczas Wszechbiałoruskiego Zebrania Narodowego w Mińsku. Białoruskie media tłumaczą, że prezydentowi chodziło o „ciężką pracę", ale wielu Białorusinów potraktowało jego wypowiedź dosłownie.

W sieciach społecznościowych pojawiło się już ponad 1,5 tys. zdjęć, na których widać pracujących nago Białorusinów. Wszystko pod hasłem: „rozbierać się i pracować". Do akcji dołączyli kierowcy, informatycy, księgowi, prawnicy, sportowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele innych zawodów.

Akcja „nago pracujących Białorusinów" spowodowała, że ponad dwugodzinnego przemówienia Aleksandra Łukaszenki kojarzy się właśnie z tą jedyną wypowiedzią. Co prawda były i inne, które odniosły sukces w białoruskich oraz rosyjskich mediach. Gdy przywódca Białorusi mówił o poziomie życia obywateli stwierdził: „by lepiej żyć trzeba lepiej pracować".