Na Baracka Obamę, jako najlepszego prezydenta w ostatnich 40 latach, wskazało 35 proc. respondentów.

Badanie wskazuje jednak na to, że opinia o Obamie jest silnie uzależniona od poglądów politycznych. O ile 59 proc. ankietowanych zwolenników Demokratów wskazało na Obamę, jako najlepszego w ostatnich dekadach prezydenta, to w przypadku zwolenników Partii Republikańskiej takiego wyboru dokonało 6 proc. respondentów. Obamę wybierali najczęściej młodzi, Afroamerykanie, Azjaci, kobiety, a także osoby z wyższym wykształceniem.

Czytaj więcej

Biden wyznaczył rządowi nowe cele redukcji emisji

W podobnej sytuacji znaleźli się Ronald Reagan i Donald Trump, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce w tym zestawieniu. W przypadku tego pierwszego, 42 proc. Republikanów i 8 proc. Demokratów wskazało go jako najlepszego prezydenta ostatnich 40 lat. Trump wzbudził jeszcze skrajniejsze podziały: wskazało go 37 proc. Republikanów i zaledwie 2 proc. Demokratów. Obu kandydatów poparli zwłaszcza biali, mężczyźni i osoby starsze.

59 proc.

Tylu wyborców Partii Demokratycznej uważa Obamę za najlepszego prezydenta USA w ostatnich 40 latach

Słabo w rankingu wypadli politycy lat 90.-tych i początku XXI wieku, a także Joe Biden. Na obecnego prezydenta USA wskazało zaledwie 3 proc. ankietowanych, co jest wynikiem tożsamym lub minimalnie niższym od uzyskanych przez George’a i George’a H.W. Bushów.