„Mogę wam powiedzieć, że Mikołaj jest odporny na tego wirusa. Odbyliśmy z nim krótką rozmowę. Mikołaj ma się dobrze i jest teraz bardzo zajęty - powiedziała van Kerkhove.

Epidemiolog dodała, że WHO dowiedziała się od przywódców kilku państw o złagodzeniu zasad kwarantanny dla Mikołaja, aby przez przeszkód mógł on przekraczać granice. Van Kerkhove przypomniała jednak dzieciom o konieczności zachowania dystansu fizycznego. Namawiała też do posłuszeństwa rodzicom i opiekunom, do wczesnego kładzenia się spać w Wigilię, aby Mikołaj mógł bez przeszkód dostarczać prezenty wszystkim dzieciom podczas swojej podróży po świecie.

Wcześniej fiński rząd obiecywał, że Mikołaj będzie dostarczał prezenty świąteczne niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. Władze zapewniały, że Mikołaj i jego elfy byli zaszczepieni przeciw Covid-19 w pierwszej kolejności.

Również rosyjski odpowiednik Mikołaja, czyli Dziadek Mróz, mający swoją siedzibę w Wielkim Ustiugu w obwodzie wołogodzkim, był jednym z pierwszych zaszczepionych. Rosjanie zapewniają, że regularnie przechodzi on testy na koronawirusa i przygotowuje się do nadchodzących wizyt u dzieci w Nowy Rok.