CBA zatrzymało byłego wiceministra w rządzie PO-PSL

Paweł T., były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, został zatrzymany przez CBA.

Aktualizacja: 12.02.2018 11:20 Publikacja: 12.02.2018 05:44

CBA zatrzymało byłego wiceministra w rządzie PO-PSL

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Oprócz Pawła T. zatrzymanych zostało jeszcze pięć osób - podało rano RMF FM. Informację tę potwierdziło CBA.

"Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tą prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynności trwają" - głosi komunikat CBA.  

"Już wcześniej, w latach 2016-2017  funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciech-u" 

"Śledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach przez wrocławską Delegaturę CBA" - czytamy w komunikacie.

Ciech SA to polskie przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne w branży chemicznej. Skupiona wokół Ciech grupa kapitałowa jest jedynym w Polsce i drugim w Europie producentem sody - posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech i Rumunii.

W 2014 roku większościowy pakiet akcji Ciechu kupiła firma KI Chemistry należąca do Jana Kulczyka. Skarb Państwa zainkasował z tego tytułu 620 mln złotych.

Po wyborach parlamentarnych z 2015 roku wygranych przez PiS prokuratura rozpoczęła postępowanie mające wyjaśnić czy akcje Ciechu nie zostały sprzedane po zaniżonej cenie.

Służby
Czy granica między Polską a Niemcami zostanie zamknięta?
Służby
Ustawa antykorupcyjna lekceważona nawet przez CBA
Służby
Nikt nie ginie na bezpiecznej granicy
Służby
Koniec sprawy hiszpańskich płetwonurków. Są wolni
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Służby
System tuczenia pensji w Służbie Ochrony Państwa. Niekontrolowane wypłacanie dodatków
Służby
Służby węszą w zbożu