Reklama

Anna Nowacka-Isaksson: Więzienie, dopóki trzeba

Jak przywrócić bezpieczeństwo zwykłym, uczciwym obywatelom.

Publikacja: 24.07.2024 04:30

Anna Nowacka-Isaksson: Więzienie, dopóki trzeba

Foto: Adobe Stock

Niebezpieczni recydywiści będą mogli być osadzani w więzieniach na nieokreślony czas – zapowiada rządowy raport. Wcześniej w Szwecji były możliwe kary nieokreślone w czasie, tzw. internowanie, jednak sankcję tę zniesiono w 1981 r. Teraz wyraźnie legislacja kraju wraca do tej koncepcji.

Według autora raportu o ochronie społeczeństwa Stefana Reimera nowa kategoria sankcji i nowy rozdział w kodeksie karnym, tzw. kara bezpieczeństwa, to przełom w kryminalnej polityce kraju ostatnich czterech dekad. Oznacza totalny zwrot od uprzedniego koncentrowania się na sprawcy do zwrócenia uwagi na ofiarę i ochronę społeczeństwa – głosi motywacja projektu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Reklama
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Idole i ideały
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: W poszukiwaniu swojego idola
Rzecz o prawie
Robert Damski: O zapomnianej odpowiedzialności za słowo
Rzecz o prawie
Leszek Kieliszewski: Czego wolno wymagać od sądu?
Rzecz o prawie
Paweł Chmielnicki: Namawiam sędziów do wspólnego protestu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama