Chcesz przedłużyć wakacyjny pobyt u rodziny, ale kończą Ci się leki? Kolejny raz dopadła Cię nad morzem angina, a nie masz antybiotyków? Potrzebujesz maści na grzybicę? Spokojnie, są proste sposoby, by uzyskać niezbędne farmaceutyki i zacząć się leczyć bez konieczności szukania przychodni na wyjeździe.

Taką możliwość daje Ci e-wizyta, czyli konsultacja medyczna za pomocą telefonu czy innego urządzenia mobilnego. Dzwonisz do swojej przychodni, zamawiasz wizytę, i gotowe. Nie możesz się dodzwonić? Zarejestruj się przez Internet. Pod adresem www.pacjent.gov.pl/ewizyta znajdziesz formularz, który wystarczy wypełnić. Następnie na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz wiadomość, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką. W umówionym terminie skontaktuje się z Tobą lekarz, który na podstawie objawów i karty choroby, postawi diagnozę, zaleci odpowiednią kurację i wystawi e-receptę. Jeśli jednak uzna, że Twój stan wymaga bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, może wysłać Cię na wizytę do lekarza.

Recepta na odległość

Receptę w formie elektronicznej otrzymają pacjenci, którzy posiadają PESEL.  Lekarz może podyktować im nr e-recepty przez telefon. Jeśli zapomnisz nr e-recepty lub go po prostu zgubisz masz możliwość z skorzystania z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – musisz mieć założone takie konto. W zakładce “Moje konto” należy ustawić jakim kanałem dostaniesz receptę. Możesz wybrać SMS lub email. Recepta może też trafić na oba wskazane kontakty, co docenisz, będąc poza zasięgiem sieci internetowej.

Żeby wykupić receptę musisz podać w aptece cyfry podyktowane przez lekarza podczas e-wizyty lub podać kod z SMS i swój PESEL lub przesłany na e-mail plik PDF, z kodem kreskowym, który sczyta farmaceuta i wyda niezbędny preparat.

Wykupując lek na wakacjach, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jesteś pewny, że będziesz w stanie go właściwie przechowywać możesz poprosić o wydanie np. tylko jednego opakowania z wielu. Ale uwaga! Kolejne opakowania tego samego leku z recepty również będziesz musiał wykupić w tej samej aptece.

W sytuacji wyjątkowej

Nie masz recepty, a bez podania leku zagrożone jest Twoje zdrowie lub życie i nie masz dostępu do lekarza? W takich sytuacjach możliwe jest wystawienie przez farmaceutę tzw. recepty farmaceutycznej. Farmaceuta ma do tego prawo, ale nie obowiązek. Na podstawie recepty farmaceutycznej farmaceuta może wydać produkt leczniczy dostępny na receptę, za wyjątkiem środków odurzających i substancji psychotropowych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Pamiętaj, że farmaceuta nie może wydać leku ze zniżką, zapłacisz pełną kwotę. Recepta farmaceutyczna nie może zawierać daty realizacji od dnia, czyli nie może być wystawiona z odroczonym terminem realizacji. Recepta farmaceutyczna w postaci elektronicznej może zawierać lek na maksymalnie 180 dni kuracji wyliczony na podstawie podanego na recepcie sposobu dawkowania. Natomiast recepta farmaceutyczna w postaci papierowej (wystawiana, gdy nie można wystawić e-recepty) może zawierać lek na maksymalnie 120 dni kuracji, wyliczony jak wyżej.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Niewątpliwie, e-recepta ułatwia życie pacjentom. Ale nie zawsze. Wystarczy bowiem oddalić się od większych miast, by przekonać się, że choć recepta jest, to nie da się jej zrealizować. -  W takich miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław, jest naprawdę wiele aptek. W każdej dzielnicy znajdziemy też taką, która pełni dyżur również w niedzielę i dni świąteczne. Jednak wyjeżdżając na wakacje do małych miejscowości,  często zamiast aptek możemy trafić na tzw. punkty apteczne, które są niekiedy czynne w wybrane dni tygodnia np. tylko wtorek i czwartek w godzinach 10-14. A do najbliższego miasta powiatowego, gdzie jest apteka jest kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów. I pojawia się problem. Dlatego wyjeżdżając w mniej dostępne rejony kraju warto wziąć ze sobą zapas leków - radzi dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.