Policjanci są też oskarżeni o aktywność na skrajnie prawicowych forach dyskusyjnych, na których umieszczano symbole takie jak swastyki i inne symbole nazistowskie, co narusza niemiecką konstytucję.

- To hańba dla policji z Nadrenii Północnej-Westfalii - oświadczył szef MSW tego landu, Herbert Reul, ogłaszając wszczęcie śledztwa przeciwko funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom.

Niektórzy z 29 policjantów mogą być oskarżeni o rozpowszechnianie nazistowskiej propagandy oraz mowę nienawiści, a w efekcie - mogą zostać usunięci ze służby.

Inni są oskarżeni o to, że nie donieśli na swoich kolegów.

- Czuję wstyd i odrazę - powiedział komendant policji w Essen, gdzie pracowała większość zawieszonych policjantów. - Trudno znaleźć słowa - dodał.

Niemiecka prokuratura w ubiegłym miesiącu poinformowała o śledztwie wobec emerytowanego funkcjonariusza policji, który miał wysyłać pogróżki za pośrednictwem internetu, podpisane "NSU 2.0" - co nawiązuje do tzw. Podziemia Narodowo-Socjalistycznego, gangu neonazistowskiego, który między 2000 a 2007 rokiem zabił 10 osób, głównie imigrantów.

Policjant miał wysyłać pogróżki do niemieckich polityków tureckiego pochodzenia.