Plany Russella i Clendaniel pokrzyżowała FBI, z pomocą anonimowego informatora.

Neonazistę i jego wspólniczkę aresztowano w ubiegłym tygodniu. Parę oskarżono o spiskowanie mające na celu uszkodzenie infrastruktury energetycznej.

Russell był już w przeszłości karany. Mężczyzna jest założycielem neonazistowskiej organizacji Atomwaffen Division, która za cel stawia sobie "doprowadzenie do upadku cywilizacji" - twierdzi organizacja Southern Poverty Law Center, która monitoruje działalność tego typu grup w USA.

Czytaj więcej

USA: Śledztwo FBI ws. ataku na podstacje elektryczne w Karolinie Płn.

W przeszłości mężczyznę skazano na pięć lat więzienia za posiadanie "niezarejestrowanego środka zniszczenia" oraz "niewłaściwe przechowywanie materiałów wybuchowych". Z kolei Clendaniel ma na swoim koncie wyrok za napad z bronią w ręku.

FBI twierdzi, że planowany przez parę atak na infrastrukturę energetyczną był "motywowany rasowo", ale nie podaje żadnych dalszych szczegółów sprawy. Jak zauważa Reuters ok. 62 proc. mieszkańców Baltimore stanowią czarnoskórzy.

- Clendaniel i Russell spiskowali i podejmowali kroki mające na celu wyłączenie licznych podstacji energetycznych w rejonie Baltimore, w celu "całkowitego zniszczenia całego miasta", ale plany te zostały pokrzyżowane - mówił Erek Barron, lokalny prokurator, na konferencji prasowej.

FBI zaczęło zajmować się Russellem w 2017 roku, kiedy jego były współlokator, Devon Arthurs, został aresztowany za morderstwo. W czasie przesłuchania Arthurs zeznał, że jego współlokator chce atakować infrastrukturę USA, w tym sieć energetyczną na Florydzie. Informacje te doprowadziły wówczas do aresztowania i skazania mężczyzny.

Od czerwca 2022 roku FBI zaczęło otrzymywać informacje od mężczyzny, z którym Russell skontaktował się i zachęcał go do ataku na podstacje energetyczne.

W ostatnim czasie - jak zauważa Reuters - doszło do ataków na podstacje energetyczne w Karolinie Północnej, Karolinie Południowej i Waszyngtonie. FBI nie łączy jednak tych ataków ze sprawą Russella i Clendaniel.