46-letniemu Donaldowi Grantowi podano śmiertelny zastrzyk w zakładzie karnym stanu Oklahoma w McAlester. Mężczyzna został uznany za zmarłego w czwartek o godzinie 10:16.

Była to pierwsza egzekucja w USA w 2022 roku i trzecia w Oklahomie od czasu, gdy stan wznowił wykonywanie śmiertelnych zastrzyków w październiku po prawie siedmioletniej przerwie.

Grant zwrócił się do sędziego federalnego o tymczasowe wstrzymanie egzekucji. Powoływał się kwestionowanie używanego w stanie środka. Zarówno sędzia federalny, jak i trzyosobowy panel 10. okręgu Sądu Apelacyjnego USA w Denver wcześniej odrzucili ten wniosek. Sąd Najwyższy USA odrzucił prośbę Granta w środę.

Kilku więźniów z celi śmierci w Oklahomie oczekujących na wykonanie egzekucji, starało się o opóźnienie wykonania wyroku po tym, jak John Grant dostał konwulsji na noszach i wymiotował po otrzymaniu pierwszej dawki midazolamu, środka uspokajającego, podczas październikowej egzekucji.

Egzekucja Johna Granta była pierwszą w tym stanie od czasu, gdy problemy ze śmiertelnym zastrzykiem w 2014 i 2015 roku doprowadziły do moratorium.

Richard Glossip był zaledwie kilka godzin od egzekucji we wrześniu 2015 roku, kiedy urzędnicy więzienni zdali sobie sprawę, że otrzymali niewłaściwy śmiertelny preparat. Później okazało się, że ten sam środek został użyty do wykonania egzekucji w styczniu 2015 roku.

Wcześniej, w kwietniu 2014 roku, w wyniku pomylenia środków, więzień Clayton Locket zmarł 43 minuty po otrzymaniu śmiertelnego zastrzyku.

Podczas przesłuchania w sprawie ułaskawienia w listopadzie, Donald Grant przyznał się do zabicia Brendy McElyea i Felicji Suzette Smith, aby nie było świadków jego napadu na hotel Del City. Z akt sądowych wynika, że obie kobiety zostały zastrzelone i pchnięte nożem, a Smith została również pobita. Prokuratorzy twierdzą, że obie kobiety błagały napastnik, aby oszczędził ich życie, zanim je zabił.

Podczas listopadowego przesłuchania Smith wyraził "głęboką, szczerą skruchę" i przeprosił za zabójstwa, ale stanowa komisja ds. ułaskawień i zwolnień warunkowych głosowała 4-1 przeciwko ułaskawieniu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ