Władze poinformowały, że zamieszki wybuchły w niedzielę 19 maja w mieście Wahdat, 25 kilometrów na wschód od stolicy Duszanbe. Według przekazanych informacji, zamieszki wywołali skazani bojownicy tzw. Państwa Islamskiego, którzy zabili trzech strażników i pięciu więźniów.

Pozostałe ofiary zostały zabite gry władze "podjęły zdecydowane kroki (...) w celu ustabilizowania sytuacji" - podało ministerstwo w wydanych oświadczeniu, nie dodając żadnych szczegółów na temat zdarzenia, a informując tylko, że sytuacja jest już pod kontrolą, a w sprawie zajścia zostało wszczęte dochodzenie.

Żony kilku więźniów, którzy w chwili wybuchu zamieszek znajdowali się w innym bloku więzienia na wizytach małżeńskich, mówiły, że około godz. 21.00 czasu lokalnego, przez pół godziny słychać było strzały. Z kolei mieszkańcy Wahdat informowali miejscową prasę, że widzieli kilka karetek, radiowozów i wozów strażackich, jadących do więzienia.

W listopadzie zeszłego roku podobne zamieszki wybuchły w więzieniu o maksymalnym poziomie bezpieczeństwie w północnym mieście Chodżent. Urzędnicy informowali wówczas, że zginęło 21 więźniów i dwóch strażników.