Portal oko.press pisze, że Mirosław N. to znana postać. Przez lata był psychologiem w diecezji łowickiej i kapelanem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, skupiającego potomków szlacheckich rodów. Latami organizował dla dzieci i młodzieży obozy rekolekcyjne w Mikaszówce, niedaleko Augustowa. To właśnie na jednym z takich obozów w 2016 roku, ksiądz N. dwukrotnie zabrał swojego 14-letniego podopiecznego w ustronne miejsce i namiętnie pocałował w usta.

Pierwszy wyrok skazujący duchownego zapadł w marcu 2022 roku, ale sąd drugiej instancji skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W czerwcu 2023 augustowski Sąd Rejonowy ponownie skazał księdza, nieznacznie łagodząc pierwotny wyrok: z 3 do 2 lat bezwzględnego więzienia. W wyroku z 3 października 2023 Sąd Okręgowy w Suwałkach podtrzymał ten werdykt.

Ksiądz N. trafi na 2 lata do więzienia. Portal oko.press zwraca uwagę, że to najniższa możliwa kara za seksualne wykorzystanie małoletniego poniżej 15. roku życia. W wyroku N. otrzymał też 10-letnie zakazy pracy z młodzieżą i kontaktowania się z osobami małoletnimi. Ma też zapłacić 30 tys. zł zadośćuczynienia.

Wyrok jest prawomocny. Prawnik księdza zapowiada złożenie kasacji do Sądu Najwyższego. - Po zapoznaniu się z pisemnymi motywami tego orzeczenia, które w mojej ocenie nie jest trafne, przygotujemy kasację. Mamy wrażenie, że nie wszystkie zarzuty zostały rozpoznane w tej sprawie, więc nie składamy broni” – komentuje na łamach oko.press mec. Bartosz Lewandowski.

Czytaj więcej

Zapadł ostateczny wyrok ws. księdza pedofila z filmu Sekielskich