Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło 10 sierpnia 2019 roku w jednym z poznańskich klubów podczas wyborów Mr Gay Poland. Drag queen (mężczyzna udający kobietę) o pseudonimie Mariolkaa Rebell symulował poderżnięcie gardła lalce z naklejonym w miejscu twarzy wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Miała to być reakcja na homilię wygłoszoną przez abp. Jędraszewskiego w rocznicę powstania warszawskiego. Hierarcha przestrzegał w niej przed ideologią LGBT. – Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – mówił.

Prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo, wpłynęło do niej także zawiadomienie od jednego z mieszkańców kamienicy, w której mieści się poznański klub. Jego zdaniem mogło dojść do popełnienia przestępstwa nawoływania do popełnienia zbrodni zarówno przez osobę, która wystąpiła na scenie, jak i właściciela klubu.

Na incydent zareagowali m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Episkopat. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik nazwał zdarzenie "manifestacją nienawiści".

W piątek Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu uniewinnił oskarżonego Marka M.

Czytaj więcej

Jest wyrok ws. symulacji zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego

Do tego wyroku krytycznie odniósł się minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Określił czyny popełnione przez Marka M. jako odrażające i kwestionujące istotę człowieczeństwa. Podkreślił przy tym, że decyzja sądu oznacza aprobatę narastania w Polsce nienawiści i posuniętej do skrajności agresji w życiu publicznym. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że prokuratura złoży apelację od tego wyroku.

Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak przedstawił statystykę obrazującą wzrost przestępstw wymierzonych w osoby wierzące. Wskazał, że o ile w latach 2009-2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, to od 2016 roku do chwili obecnej prowadzonych było 2435 takich postępowań. Z kolei od 2016 roku nastąpił około dwukrotny wzrost przestępstw z nienawiści wobec osób wyznania chrześcijańskiego.

Wzrostowa tendencja dotyczy również przestępstw związanych z napadami na księży. Wymieniając takie przypadki z ostatniego okresu, prokurator Sierak wspomniał o sprawie Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu, dotyczącej ataku na księdza pięściami, podczas którego doznał on obrażeń. W postępowaniu tym prokuratura wnosiła o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego, ale sąd nie wyraził na to zgody. Obecnie, wskutek decyzji sądu, podejrzany ukrywa się i jest poszukiwany listem gończym.

Czytaj więcej

RPO wyjaśnia sprawę symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM