21 maja br. do dyrektorów szkół podstawowych, szkół muzycznych I stopnia i do poradni psychologiczno-pedagogicznych przekazano pismo z Ministerstwa Zdrowia z prośbą o składanie deklaracji dotyczących chęci otrzymania automatycznych dyspenserów i płynów do dezynfekcji.

- Dyspensery przekazywane są na bezpłatne użytkowanie na 18 miesięcy, objętych gwarancją i serwisem producenta. Po tym czasie po stronie szkoły pozostaje kwestia ewentualnej dalszej współpracy w zakresie użytkowania dyspensera. Użyczającym jest Polfa Tarchomin S.A. - informuje resort.

Montaż dyspenserów zaplanowany został od poniedziałku, 25 maja stopniowo w kolejnych szkołach i placówkach, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.

Czytaj także: Dzieci i młodzież wyjadą na wakacje. Są wytyczne

Prosty wniosek do wypełnienia do 3 czerwca

Stacje dezynfekujące wraz ze środkiem do dezynfekcji będą dostarczone i zamontowane bezpłatnie po wcześniejszym wypełnieniu wniosku.

Zainteresowani dyrektorzy są zobowiązani do złożenia wniosku zamieszczonego na stronie https://soi.mz.gov.pl, w zakładce "Szkoły".

Ze względu na liczne prośby ze strony dyrektorów szkół i placówek termin przesyłania wniosków został przedłużony do 3 czerwca.

Dla kogo wsparcie?

Bezpłatne stacje dezynfekujące wraz ze środkiem do dezynfekcji przeznaczone są dla wszystkich szkół podstawowych, w tym: Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, Zespołów szkół i placówek oświatowych, a także szkół muzycznych I stopnia i poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz poradni specjalistycznych.

- W następnej kolejności planujemy uruchomienie formularza dla szkół ponadpodstawowych - informuje MEN.

Dotychczasowe wsparcie placówek w środki ochrony

- Uwzględniając terminy powrotu dzieci i uczniów do przedszkoli oraz szkół systematycznie prowadzone są dostawy płynu do dezynfekcji, organizowane przez właściwych wojewodów - zapewnia resort.

Zainteresowanie dyrektorów szkół i placówek jest bardzo duże. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia do dziś, 29 maja takie zamówienie złożyło już blisko 12,2 tys. szkół i placówek.