Zmiany w rozporządzeniu covidowym to pokłosie ogłoszonych w czwartek decyzji rządu.

- Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej - poinformował minister zdrowia.

- Hotele pozostają zamknięte dla podróży służbowych tak jak do tej pory. Stoki pozostają zamknięte - zapowiedział Niedzielski.

Bez zmian pozostaje kwestia edukacji. Nauczanie stacjonarne dla klas I-III. Pozostali uczniowie będą kontynuować zajęcia w trybie zdalnym.

- Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział minister zdrowia.

Rząd otwiera także galerie sztuki i muzea. Tam również będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Wraz z końcem stycznia zniesione będą godziny dla seniorów.

Zgodnie z czwartkową zapowiedzią, w opublikowanym rozporządzeniu uchylono przepisy mówiące o zakazie handlu w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000m2. Uchylono także zapisy o tym, że we wskazanych sklepach oraz placówkach pocztowych od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 można obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

W rozporządzeniu wprowadzono nowe wyjątki od zakazu działalności hoteli. Z usług tych obiektów będą mogli skorzystać członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Wcześniej w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji wydłużające do 14 lutego naukę stacjonarną dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Opublikowano także rozporządzenie wydłużające zasiłek opiekuńczy do 14 lutego. Będzie on przyznawany na dotychczasowych zasadach.