Łukasz Szumowski był ministrem zdrowia od 9 stycznia 2018 roku do 20 sierpnia 2020 roku. Na stanowisku ministra zastąpił Konstantego Radziwiłła. Jego następcą został z kolei Adam Niedzielski.

Szumowski jako minister doprowadził do porozumienia resortu z rezydentami, z protestem których nie mógł poradzić sobie jego poprzednik na stanowisku.

Największym wyzwaniem jakie stanęło przed Szumowskim była jednak walka z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Minister stał się twarzą walki z koronawirusem w Polsce i firmował wprowadzane wiosną tego roku obostrzenia, które miały powstrzymać rozpowszechnianie się wirusa.

Przedstawiciele obozu władzy podkreślali, że dzięki ministrowi Szumowskiemu i jego pracy przebieg epidemii w Polsce był łagodniejszy niż w zachodniej Europie.

Jego przeciwnicy z kolei wskazywali brak konsekwencji ministra np. w kwestii konieczności noszenia maseczek (w lutym przekonywał, że ich noszenie nie jest konieczne, w kwietniu wprowadzono w Polsce obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, nakaz ten złagodzono pod koniec maja, mimo że liczba zakażeń wykrywanych w Polsce nie spadała - i nie spada do dziś).

Minister był też krytykowany za - budzący wątpliwości - zakup masek przez Ministerstwo Zdrowia od znajomego instruktora narciarstwa ministra oraz zakup respiratorów, które - mimo przekazania za nie pieniędzy przez resort - nie dotarły do Polski w liczbie zamówionej przez Ministerstwo Zdrowia.

Na pytanie o ocenę całokształtu działań Szumowskiego, jako ministra zdrowia, zadane w sondażu SW Research dla rp.pl, 8,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia te działania "bardzo dobrze".

"Dobrze" Szumowskiego oceniło 16,1 proc. respondentów.

"Dostateczną" ocenę wystawiło byłemu ministrowi zdrowia 25,5 proc. ankietowanych.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

"Źle" pracę ministra oceniło 16,3 proc. respondentów.

"Bardzo źle" ocenia go 19,4 proc. ankietowanych.

13,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Mężczyźni (38%) częściej niż kobiety (33%) negatywnie oceniają Łukasza Szumowskiego. Jeszcze bardziej sceptycznie do oceny pracy byłego ministra podchodzą osoby zarabiające powyżej 5000 zł (43%) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (44%). Badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym najrzadziej negatywnie oceniają byłego ministra zdrowia (29%), w pozostałych kategoriach wykształcenia wynik oscyluje wokół 36%. Natomiast pozytywnie Szumowskiego  oceniają badani powyżej 50 roku życia (28%), z wykształceniem zasadniczym zawodowym (30%), zarabiający w przedziale od 1001 – 2000 zł (29%) oraz mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (34%) - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25.08-26.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.