To wyrok drakoński — sąd skazał Kamińskiego na 3 lata więzienia oraz zakaz zajmowania stanowisk publicznych na 10 lat za nadużycia prawa przez CBA. Wyrok 3 lat odsiadki usłyszał także jego były zastępca Maciej Wąsik. W Polsce jeszcze nigdy szefowie służb specjalnych nie trafili do więzienia.
Sąd skazał dawnych szefów CBA za — mówiąc w uproszczeniu — sztuczne wygenerowanie tzw. afery gruntowej oraz nielegalne czynności śledcze z nią związane. Według sądu, w 2007 r. CBA stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia za łapówkę gruntu na Mazurach. Wszystko po to, by dopaść ministra rolnictwa w rządach PiS-Samoobrona-LPR Andrzeja Leppera, którego szefowie CBA podejrzewali o korupcję.
Używając prowokacji i podstawionych agentów pod przykryciem, CBA wręczyło łapówkę współpracownikom Leppera — Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. CBA liczyło, że łapówka trafi do lidera Samoobrony, co umożliwić miało zatrzymanie go na gorącym uczynku. Akcja się nie powiodła. Według ówczesnego kierownictwa CBA, doszło do przecieku.
Jednak Lepper przekonywał do ostatnich chwil życia, że afera gruntowała została wygenerowana przez CBA ze względów politycznych — żeby pogrążyć Samoobronę.