Polska stała się bogatsza od kolejnego państwa UE

Polska jest obecnie bogatsza już od dziewięciu krajów Unii Europejskiej.

Publikacja: 24.10.2023 11:27

Polska stała się bogatsza od kolejnego państwa UE

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Po raz pierwszy od dziesięcioleci dochód narodowy na mieszkańca naszego kraju jest wyższy, niż Estonii - wynika z danych MFW.

Polska wyprzedziła pod względem zamożności "Hongkong Europy"

Sukces jest istotny, choć mowa o kraju, w którym mieszkają niespełna dwa miliony osób. Estonia, lider cyfryzacji gospodarki i usług publicznych, miała ambicje stać się „Hongkongiem Europy”. Plan ten obejmował szczególności radykalne obniżenie podatków tak, aby przeciągnąć firmy zagraniczne. 

1,6 proc.

O tyle w 2023 roku skurczy się PKB Estonii

Jednak estoński dochód narodowy w tym roku skurczy się o 1,6 procent. Kraj boleśnie odczuł skutki wojny na Ukrainie. Zerwanie przez Zachód współpracy z Rosją spowodowało, że zamiast być pośrednikiem w handlu międzynarodowym, Estonia została zepchnięta na margines wolnej Europy. 

Koszty produkcji okazały się tu także nadmiernie wysokie. Kraje przyjął euro z powodów strategicznych: aby mieć jak najwięcej więzi z sercem Unii. Spowodowało to jednocześnie, że gdy idzie o koszty produkcji Estonii trudno było konkurować choćby z Polską. 

Do tego doszła polityka rozbudowy zabezpieczeń socjalnych w państwie, gdzie znaczna część ludności (np. emeryci) długo żyła na bardzo skromnym poziomie. 

UE: Od których krajów Unii Polska jest już zamożniejsza, a które może wkrótce dogonić?

MFW, uwzględniając realną moc nabywczą walut narodowych podaje, że roczny dochód na mieszkańca w Estonii wynosi teraz 45,2 tys dolarów wobec 45,5 tys. dolarów w Polsce. 

W ten sposób nasz stał się bogatszy już od dziewięciu państw Unii: poza Estonią są to Portugalia, Węgry, Chorwacja, Słowacja, Rumunia, Łotwa, Grecja i Bułgaria. Bogatszych od Polski jest 17 państw członkowskich. Jednak trzy z nich są w zasięgu Polski: Czechy (49 tys. dolarów rocznego dochodu na osobę), Litwa (49,2 tys. dolarów) i Hiszpania (50,4 tys. dolarów). W szczególności pokonanie tego ostatniego kraju byłoby psychologicznie przełomem. Chodzi o pierwszy z dużych krajów, który Polska pozostawiłaby w tyle.

Przystępując w 2004 roku do UE Polska była najbiedniejszym państwem członkowskim.

Po raz pierwszy od dziesięcioleci dochód narodowy na mieszkańca naszego kraju jest wyższy, niż Estonii - wynika z danych MFW.

Polska wyprzedziła pod względem zamożności "Hongkong Europy"

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Rosja: Więziony opozycjonista zapłaci grzywnę, bo nie meldował władzom co robi
Polityka
Paragwaj: Urzędnik chciał nawiązać relacje dyplomatyczne z krajem, którego nie ma
Polityka
Kim Dzong Un w Dowództwie Sił Powietrznych. Mówił, jak przygotować się na wojnę
Polityka
Dlaczego Rosjanie popierają wojnę
Polityka
Henry Kissinger, uczeń Metternicha dobił ZSRR
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości