Polska stała się bogatsza od kolejnego państwa UE

Polska jest obecnie bogatsza już od dziewięciu krajów Unii Europejskiej.

Publikacja: 24.10.2023 11:27

Polska stała się bogatsza od kolejnego państwa UE

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Po raz pierwszy od dziesięcioleci dochód narodowy na mieszkańca naszego kraju jest wyższy, niż Estonii - wynika z danych MFW.

Polska wyprzedziła pod względem zamożności "Hongkong Europy"

Sukces jest istotny, choć mowa o kraju, w którym mieszkają niespełna dwa miliony osób. Estonia, lider cyfryzacji gospodarki i usług publicznych, miała ambicje stać się „Hongkongiem Europy”. Plan ten obejmował szczególności radykalne obniżenie podatków tak, aby przeciągnąć firmy zagraniczne. 

1,6 proc.

O tyle w 2023 roku skurczy się PKB Estonii

Jednak estoński dochód narodowy w tym roku skurczy się o 1,6 procent. Kraj boleśnie odczuł skutki wojny na Ukrainie. Zerwanie przez Zachód współpracy z Rosją spowodowało, że zamiast być pośrednikiem w handlu międzynarodowym, Estonia została zepchnięta na margines wolnej Europy. 

Koszty produkcji okazały się tu także nadmiernie wysokie. Kraje przyjął euro z powodów strategicznych: aby mieć jak najwięcej więzi z sercem Unii. Spowodowało to jednocześnie, że gdy idzie o koszty produkcji Estonii trudno było konkurować choćby z Polską. 

Do tego doszła polityka rozbudowy zabezpieczeń socjalnych w państwie, gdzie znaczna część ludności (np. emeryci) długo żyła na bardzo skromnym poziomie. 

UE: Od których krajów Unii Polska jest już zamożniejsza, a które może wkrótce dogonić?

MFW, uwzględniając realną moc nabywczą walut narodowych podaje, że roczny dochód na mieszkańca w Estonii wynosi teraz 45,2 tys dolarów wobec 45,5 tys. dolarów w Polsce. 

W ten sposób nasz stał się bogatszy już od dziewięciu państw Unii: poza Estonią są to Portugalia, Węgry, Chorwacja, Słowacja, Rumunia, Łotwa, Grecja i Bułgaria. Bogatszych od Polski jest 17 państw członkowskich. Jednak trzy z nich są w zasięgu Polski: Czechy (49 tys. dolarów rocznego dochodu na osobę), Litwa (49,2 tys. dolarów) i Hiszpania (50,4 tys. dolarów). W szczególności pokonanie tego ostatniego kraju byłoby psychologicznie przełomem. Chodzi o pierwszy z dużych krajów, który Polska pozostawiłaby w tyle.

Przystępując w 2004 roku do UE Polska była najbiedniejszym państwem członkowskim.

Po raz pierwszy od dziesięcioleci dochód narodowy na mieszkańca naszego kraju jest wyższy, niż Estonii - wynika z danych MFW.

Polska wyprzedziła pod względem zamożności "Hongkong Europy"

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Szefowa Secret Service rezygnuje ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa
Polityka
Minister spraw zagranicznych Węgier o dezaprobacie UE. „Jest mi to obojętne”
Polityka
Ukraiński politolog: Zawieszenie broni jest priorytetem. To punkt numer jeden
Polityka
Europa po rezygnacji Joe Bidena. Każdy demokrata lepszy od Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Węgierska blokada Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Unia zablokuje Węgry?