Rosja: "Rodzina na swoim" w Czeczenii. 24-letnia córka Ramzana Kadyrowa z nowym tytułem

24-letnią córkę Ramzana Kadyrowa nagrodzono tytułem "narodowej artystki Czeczenii", choć nikt nie widział jej na scenie. Dzień wcześniej została wicepremierem.

Publikacja: 04.10.2023 12:41

Ramzan Kadyrow

Ramzan Kadyrow

Foto: PAP/Newscom

„Wniosła duży wkład w ulepszenie pracy regionalnego Ministerstwa Kultury” – wyjaśnił tata-Kadyrow dlaczego awansował córkę i nagrodził honorowym tytułem. Ajszat Kadyrowa rzeczywiście przez dwa lata była miejscowym ministrem kultury.

Czeczenia jest autonomiczną republiką w składzie Rosyjskiej Federacji, dlatego funkcje administracyjne nazywane są tam „rządowymi”, a władza wykonawcza republiki „rządem”.

Całość stanowisk w administracji obsadzona jest ściśle przez około stu krewnych, byłych sąsiadów Ramzana Kadyrowa czy znajomych z wioski Centaroj (obecnie Achmat-jurt) gdzie Kadyrow przyszedł na świat. Ich dokładne stanowiska są trudne do odtworzenia, ponieważ zmiany (dymisje i nominacje) następują prawie co tydzień.

Rząd Czeczenii pełen córek Ramzana Kadyrowa

Poza Ajszat funkcję w miejscowym „rządzie” (na którego czele stoi zięć Kadyrowa Adam Ałchanow) pełni 20-letnia córka wodza Hatmat. Nic nie wiadomo o tym, by kończyła jakieś studia wyższe, ale oficjalnie jest „kuratorem systemu opieki zdrowotnej republiki”. Kolejnym wicepremierem jest dalszy krewny, Hamzat Kadyrow.

Czytaj więcej

Ramzan Kadyrow, poszukiwany żywy, a może martwy

Żona zaś zięcia czyli kolejna córka Kadyrowa Hadiżat jest szefową departamentu przedszkolnego w urzędzie miasta Grozny. A siostra wodza, Zargan, zajmuje takie stanowisko w rządzie.

Synowie jeszcze nie osiągnęli wieku w którym mogliby zacząć robić kariery w administracji, ale tata o nich nie zapomina. Najstarszy, 18-letni Achmat (nazwany tak na część swego dziadka, zabitego przez czeczeńskich partyzantów w 2004 roku), już jest szefem czeczeńskiego oddziału Rosyjskiego Ruchu Dzieci i Młodzieży. Przez kremlowską propagandę zwane „Ruchem Pierwszych” miało w początkowym zamyśle Moskwy zastąpić sowiecki ruch pionierów.

Funkcję w miejscowym „rządzie” (na którego czele stoi zięć Kadyrowa Adam Ałchanow) pełni 20-letnia córka wodza Hatmat. Oficjalnie jest „kuratorem systemu opieki zdrowotnej republiki”

Rodzina Ramzana Kadyrowa: Wnukowie nagradzają babcię

Osobne miejsce w rodzinnej strukturze Kadyrowych i rządowych instytucji Czeczenii zajmuje jego matka i wdowa po zabitym Achmecie Kadyrowie, 67-letnia Ajmani. Ilości nagród, które otrzymała nikt już nie jest w stanie policzyć. Dwa lata temu na przykład dostała medal „Za wyróżniającą się służbę w policji drogowej”, który wręczył jej szef miejscowej „drogówki” i jej wnuk Idris Czerchigow.

Czytaj więcej

Ramzan Kadyrow jest ciężko chory? Jest komentarz Kremla

- Z powodu ogromnej ilości Kadyrowów w różnych władzach regionalne nagrody Ajmani często dostaje z rąk swoich wnuków - wyjaśnia ekspert Jekaterina Sokirianskaja.

Wszyscy współpracownicy Kadyrowa nazywają ją „szanowną mamą” i starają się obdarzyć jak najdroższymi podarkami z okazji przeróżnych świąt. Wtedy przed jej domem ustawią się długa kolejka drogich samochodów, w której wszyscy cierpliwie czekają na przyjęcie przez gospodynię.

Rodzina Razmana Kadyrowa: Wyjątkowa, wzorowa rodzina namaszczona przez Boga

Dowódcy policji, jej oficerowie, dowódcy i oficerowie rosyjskiej Gwardii Narodowej, deputowani, szefowie najróżniejszych wydziałów i departamentów rządu, szefowie władz lokalnych, szefowie związków sportowych, fundacji, firm – wszyscy są bliższymi lub dalszymi krewnymi wodza. 

Większość z nich objęta jest już różnymi sankcjami amerykańskimi i europejskimi, zarówno z powodu wojny z Ukrainą, jak i wcześniejszymi, za łamanie praw człowieka.

- Ogólnie rzecz biorąc, przywództwo Czeczeni promuje linię (propagandową), że Kadyrowowie to taka wyjątkowa, wzorowa rodzina. Nieomal namaszczona przez Boga – Sokirianskaja opisuje podstawy ustroju Czeczenii.

Nie tylko jednak krewni Kadyrowa rządzą republiką. Dowódcą oddziału specjalnego policji „Terek” był Wismuradow Abuzaid, kolega wodza ze szkolnej klasy. Podobnie ze znajomymi z wioski Centaroj.

Wszystko to skończy się wraz z odejściem Ramzana Kadyrowa ze stanowiska. Jeśli następcą nie zostanie jego człowiek, to z setek stanowisk zostaną zdymisjonowani wszyscy ci bliżsi i dalsi krewni, oraz sąsiedzi z wioski i koledzy ze szkoły.

„Wniosła duży wkład w ulepszenie pracy regionalnego Ministerstwa Kultury” – wyjaśnił tata-Kadyrow dlaczego awansował córkę i nagrodził honorowym tytułem. Ajszat Kadyrowa rzeczywiście przez dwa lata była miejscowym ministrem kultury.

Czeczenia jest autonomiczną republiką w składzie Rosyjskiej Federacji, dlatego funkcje administracyjne nazywane są tam „rządowymi”, a władza wykonawcza republiki „rządem”.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump i Wołodymyr Zełenski zdołali się dogadać? Szczegóły zdradzili dopiero we wpisach w mediach społecznościowych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Zwycięstwo Joe Bidena czy Donalda Trumpa korzystniejsze dla Polski? Najnowszy sondaż dla rp.pl
Polityka
A gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu? Fala spekulacji przetacza się w amerykańskich mediach
Polityka
Biden zapowiada powrót na szlak kampanii. "Wiemy, dokąd prowadzi nas Trump"
Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi