Ceremonia koronacji odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Uroczystość poprowadzi arcybiskup Canterbury, Justin Welby.

Wraz z królem koronowana zostanie jego małżonka, Kamila.

Jak podaje Sky News koronacja będzie prawdopodobnie krótsza i skromniejsza niż poprzednie takie ceremonie. Według niektórych może potrwać zaledwie ok. godziny.

Czytaj więcej

Świat żegna królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe w Londynie

Pałac Buckingham podał, że ceremonia będzie "odzwierciedlać obecną rolę monarchy" i "będzie skierowana ku przyszłości", a jednocześnie "zakorzeniona w tradycji".

Na razie nie wiadomo czy dzień koronacji będzie świętem państwowym.

Data koronacji zbiega się z datą urodzin najmłodszego syna następcy tronu, księcia Williama, Archiego

Poprzednia koronacja w Wielkiej Brytanii, koronacja zmarłej 8 września Elżbiety II, miała miejsce 2 czerwca 1953 roku i trwała trzy godziny. Była to pierwsza koronacja brytyjskiego monarchy transmitowana na żywo przez telewizję.

W czasie koronacji Karol III zostanie namaszczony świętym olejem i pobłogosławiony przez arcybiskupa. Król będzie koronowany koroną Św. Edwarda.

Data koronacji zbiega się z datą urodzin najmłodszego syna następcy tronu, księcia Williama, Archiego. W dniu koronacji wnuk króla skończy cztery lata.

Na razie nie wiadomo kto będzie uczestniczył w koronacji Karola III - nie wiadomo np. czy na koronację zaproszony zostanie książę Harry i jego małżonka Meghan, którzy zrezygnowali z obowiązków wynikających z bycia członkami rodziny królewskiej.