Parada wojskowa może być związana ze zbliżającymi się obchodami 80. rocznicy urodzin Kim Dzong Ila, ojca obecnego przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una (rocznica ta przypada 16 lutego) i 110. rocznicy urodzin Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy kraju i założyciela Korei Północnej (przypada 15 kwietnia).

Na zdjęciach z satelity widać kilkaset osób na placu ćwiczeń w Pjongjangu, który jest repliką znajdującego się w centrum miasta Placu Kim Ir Sena, gdzie zazwyczaj odbywają się parady wojskowe - informuje think tank 38 North.

W pobliżu placu ćwiczeń zaparkowano ponad 240 autobusów, ale na zdjęciach nie widać ciężkiego sprzętu, takiego jak np. wyrzutnie rakiet balistycznych.

Czytaj więcej

Eksperci ONZ: Korea Płn. kradnie miliony na swoje programy nuklearne

Raport think tanku 38 North pojawia się dzień po tym, jak południowokoreański serwis NK News, który zamieszcza informacje na temat Korei Północnej, powołując się na swoje źródła i zdjęcia satelitarne również poinformował, że Korea Północna od stycznia przygotowuje się do parady wojskowej, w której mogą wziąć udział m.in. samoloty wojskowe.

7

Tyle testów broni rakietowej przeprowadziła w styczniu Korea Północna

W przeszłości rocznice urodzin Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena były wykorzystywane przez Koreę Północną do demonstracji siły w czasie parad wojskowych z udziałem ciężkiego sprzętu.

W styczniu Korea Północna przeprowadziła aż siedem testów broni rakietowej, a przedstawiciele władz w Pjongjangu sugerowali, że kraj może wznowić testowanie rakiet międzykontynentalnych lub głowic nuklearnych (testy tego rodzaju broni zawieszono w 2017 roku).

Analitycy spodziewają się, że Korea Północna może przy okazji rocznicy urodzin Kim Dzong Ila lub Kim Ir Sena, przeprowadzić test nowej rakiety lub innego systemu uzbrojenia.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ