- Nie możemy określić dokładnej liczby, ale uważamy, że pomiędzy 1 000 a 1 500 imigrantów (jest na granicy Białorusi z Litwą). Nie wszyscy są na samej granicy, ale - w oparciu o naszej informacji - mogą koczować nieco dalej od granicy - mówił w czwartek Liubajevas.

4 200

Tylu imigrantów nielegalnie przekroczyło granicę Litwy z Białorusią w 2021 roku

Komendant litewskiej straży granicznej stwierdził, że w ostatnim czasie wykryto mniej prób nielegalnego przedostania się na terytorium Litwy z Białorusi. W ciągu ostatniej doby zatrzymano 55 osób próbujących nielegalnie przekroczyć tę granicę, dobę wcześniej - dziewięć.

Czytaj więcej

Aleksander Łukaszenko: USA chcą rozpętać wojnę rękami Polaków i Ukraińców

- Trudno jest oszacować czy to długoterminowy czy krótkoterminowy trend - zaznaczył Liubajevas. Dodał, że straż graniczna "nadal zapewnia najwyższy poziom ochrony" granicy.

Komendant litewskiej straży granicznej spodziewa się, że więcej imigrantów może pojawić się na granicy Litwy po tym, jak UE przyjmie piąty pakiet sankcji wobec Białorusi.

Niemal 4 200 imigrantów przekroczyło w tym roku nielegalnie granicę Litwy z Białorusią. Próbę przekroczenia granicy przez 7 tysięcy kolejnych osób udaremniono.