We wtorek z Polski do Afganistanu wystartowały dwa samoloty. Trzecia maszyna ma wkrótce wystartować. Do ewakuacji jest około 100 osób, które w ostatnich latach współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że temat obecnej sytuacji w Afganistanie zostanie omówiony podczas narady z udziałem Zbigniewa Raua (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Mariusza Błaszczaka (Ministerstwo Obrony Narodowej) oraz Mariusza Kamińskiego (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji).

"Nasze samoloty są w drodze do Afganistanu, ale sytuacja na miejscu jest dynamiczna i musimy stale analizować informacje, które do nas docierają od naszych służb" - wyjaśnił premier. Zapowiedział również, że rząd będzie na bieżąco informował o wszelkich decyzjach.

Lewica apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Na wtorkowej konferencji prasowej Robert Biedroń zwrócił się od prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Chcielibyśmy przede wszystkim zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby stał się wreszcie strażnikiem dobrej polityki zagranicznej, żeby obudził się z tego swojego snu letniego i zabrał się do pracy - mówił.

- Ten kryzys jest dzisiaj poważnym wyzwaniem, dlatego jako Lewica jesteśmy -tutaj przede wszystkim zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby w trybie pilnym zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Radę Bezpieczeństwa Narodowego, która jest najważniejszym instrumentem w prowadzeniu polityki wewnętrznej i zagranicznej jeżeli chodzi o współpracę  ponad podziałami. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zawsze służyła w polskiej polityce do tego, żeby budować dobre scenariusze ponad podziałami partyjnymi, politycznymi. Dzisiaj takiego scenariusza dla Afganistanu, dla naszego własnego bezpieczeństwa potrzebujemy - dodał.