W Bremie liczba zakażeń koronawirusem z siedmiu dni wynosi 800 przypadków na 100 tys. mieszkańców - ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia dla całego kraju (303) - wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

- Zakładam, że Brema tylko nieco wyprzedza inne landy - twierdzi Hajo Zeeb, z Instytutu Leibniza w Bremie zajmującego się badaniem nad profilaktyką i epidemiologią. 

Jego zdaniem wiele niemieckich landów będzie wkrótce notować wskaźniki zakażeń takie, jaki notuje obecnie Brema.

W piątek przywódcy niemieckich landów spotkają się z kanclerzem Olafem Scholzem ws. działań związanych z rozwojem sytuacji epidemicznej - obejmujących m.in. skrócenie okresu samoizolacji w związku z COVID-19, aby nie doprowadzić do paraliżu w świadczeniu różnych usług publicznych ze względu na brak rąk do pracy.

Zdaniem Zeeba duża liczba zakażeń w Bremie może być efektem tego, że land ten znajduje się blisko Danii i Holandii - w obu tych krajach szybko rozprzestrzeniający się wariant Omikron jest już wariantem dominującym.

W Bremie Omikron ma odpowiadać już za 85 proc. wszystkich nowych zakażeń, podczas gdy w całych Niemczech wskaźnik ten wynosi ok. 44 proc. - wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

84 proc.

Tylu mieszkańców Bremy jest w pełni zaszczepionych na COVID-19

W Bremie w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z ok. 700 tysięcy mieszkańców landu, 44 proc. otrzymało dawkę przypominającą szczepionki. Dla całych Niemiec liczby te wynoszą - odpowiednio - 72 i 42 proc.

W czwartek w Bremie wprowadzono nowe obostrzenia, mające na celu spowolnienie transmisji koronawirusa - w landzie wymagane jest m.in. wykazanie się negatywnym wynikiem antygenowegu testu na COVID-19 lub zaświadczeniem o przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przez osoby chcące wejść do restauracji lub uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Dotychczas wystarczyło wykazać, że przyjęło się dwie dawki szczepionki. 

Czytaj więcej

Koronawirus. Niemcy gotowe na najgorsze

Mimo dużej liczby zakażeń w Bremie presja na tamtejsze szpitale jest znacznie mniejsza niż w czasie poprzednich fal epidemii - co potwierdza, że przebieg zakażenia wariantem Omikron jest łagodniejszy niż w przypadku zakażenia wcześniejszymi wariantami.

Lekarze ostrzegają jednak, że sytuacja szpitali może się wkrótce pogorszyć - zwłaszcza ma to dotyczyć oddziałów nie będących oddziałami intensywnej opieki medycznej.

Wskaźnik hospitalizacji chorych w Bremie z ostatnich siedmiu dni wynosi 13,6 na 100 tys. mieszkańców - podczas gdy średnia dla całego kraju wynosi 3.