W Bremie liczba zakażeń koronawirusem z siedmiu dni wynosi 800 przypadków na 100 tys. mieszkańców - ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia dla całego kraju (303) - wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

- Zakładam, że Brema tylko nieco wyprzedza inne landy - twierdzi Hajo Zeeb, z Instytutu Leibniza w Bremie zajmującego się badaniem nad profilaktyką i epidemiologią. 

Jego zdaniem wiele niemieckich landów będzie wkrótce notować wskaźniki zakażeń takie, jaki notuje obecnie Brema.

W piątek przywódcy niemieckich landów spotkają się z kanclerzem Olafem Scholzem ws. działań związanych z rozwojem sytuacji epidemicznej - obejmujących m.in. skrócenie okresu samoizolacji w związku z COVID-19, aby nie doprowadzić do paraliżu w świadczeniu różnych usług publicznych ze względu na brak rąk do pracy.

Zdaniem Zeeba duża liczba zakażeń w Bremie może być efektem tego, że land ten znajduje się blisko Danii i Holandii - w obu tych krajach szybko rozprzestrzeniający się wariant Omikron jest już wariantem dominującym.

W Bremie Omikron ma odpowiadać już za 85 proc. wszystkich nowych zakażeń, podczas gdy w całych Niemczech wskaźnik ten wynosi ok. 44 proc. - wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

84 proc.

Tylu mieszkańców Bremy jest w pełni zaszczepionych na COVID-19

W Bremie w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z ok. 700 tysięcy mieszkańców landu, 44 proc. otrzymało dawkę przypominającą szczepionki. Dla całych Niemiec liczby te wynoszą - odpowiednio - 72 i 42 proc.

W czwartek w Bremie wprowadzono nowe obostrzenia, mające na celu spowolnienie transmisji koronawirusa - w landzie wymagane jest m.in. wykazanie się negatywnym wynikiem antygenowegu testu na COVID-19 lub zaświadczeniem o przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przez osoby chcące wejść do restauracji lub uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Dotychczas wystarczyło wykazać, że przyjęło się dwie dawki szczepionki. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Koronawirus. Niemcy gotowe na najgorsze

Mimo dużej liczby zakażeń w Bremie presja na tamtejsze szpitale jest znacznie mniejsza niż w czasie poprzednich fal epidemii - co potwierdza, że przebieg zakażenia wariantem Omikron jest łagodniejszy niż w przypadku zakażenia wcześniejszymi wariantami.

Lekarze ostrzegają jednak, że sytuacja szpitali może się wkrótce pogorszyć - zwłaszcza ma to dotyczyć oddziałów nie będących oddziałami intensywnej opieki medycznej.

Wskaźnik hospitalizacji chorych w Bremie z ostatnich siedmiu dni wynosi 13,6 na 100 tys. mieszkańców - podczas gdy średnia dla całego kraju wynosi 3.