Zoo w Antwerpii poinformowało w komunikacie, że wyniki testów potwierdziło krajowe laboratorium weterynaryjne: u pary hipopotamów wykryto koronawirusa SARS-CoV-2.

W ubiegłym roku we współpracy z Uniwersytetem w Antwerpii wszystkim ssakom z miejscowego zoo robiono testy na koronawirusa - nie stwierdzono żadnego wyniku dodatniego.

Teraz weterynarz Francis Vercammen zauważył u pary hipopotamów objawy choroby - katar. - W ramach ostrożności przebadałem próbkę na obecność bakterii. Wynik był negatywny. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, poprosiłem o przebadanie próbki pod kątem COVID-19. Wynik jest zaskakujący - powiedział weterynarz.

Czytaj więcej

22 przypadki wariantu Omikron na Wyspach. Większość zakażonych była zaszczepiona

- Według mojej wiedzy, to pierwszy przypadek (wykrycia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - red.) u przedstawicieli tego gatunku. Do tej pory na świecie przypadki zgłaszano głównie u małp i kotów - dodał Vercammen. Podkreślił, że próbki zostały przesłane do krajowego laboratorium weterynaryjnego w celu potwierdzenia wyników testów.

Hipopotamy o imionach Imani i Hermien mają 14 i 41 lat. Ich wybieg został zamknięty dla odwiedzających zoo, zostanie otworzony, gdy wynik testu ssaków na SARS-CoV-2 będzie ujemny.

W związku z sytuacją przebadano opiekunów hipopotamów, nie stwierdzono przypadku zakażania. Zajmujące się zakażonymi hipopotamami osoby muszą podczas kontaktu z tymi zwierzętami nosić maseczki i okulary ochronne, dezynfekować obuwie, a także unikać kontaktu z innymi osobami i zwierzętami. Pracownikom codziennie wykonuje się szybkie testy na SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Wariant Omikron koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia: Nie należy panikować

Jak hipopotamy zakaziły się koronawirusem? Zoo w Antwerpii przyznaje, że pozostaje to zagadką. Jak podaje, u żadnego z opiekunów zwierząt nie stwierdzono SARS-CoV-2 ani objawów COVID-19.