Dotychczas dobą z największą liczbą zakażeń w Czechach był 6 stycznia, gdy informowano o 17 778 zakażeniach.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Czech wyjaśnił, że za duży wzrost liczby zakażeń odpowiedzialne są masowe, przesiewowe testy przeprowadzane w czeskich szkołach.

Kandydat na nowego szefa rządu Petr Fiala stwierdził, że sytuacja epidemiczna kraju jest "katastrofalna". Dodał, że Czechy nie mogą sobie pozwolić na długotrwały proces przekazywania władzy nowej większości rządzącej.

84

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w ciągu doby w Czechach

W czeskich szpitalach przebywa obecnie ok. 4 425 chorych na COVID-19. Stan 661 z nich jest ciężki. Dane te nie obejmują pacjentów, u których objawy COVID-19 ustąpiły, a którzy mimo to nie zostali wypisani ze szpitali.

Czytaj więcej

Ponad 50 tys. zakażeń w Niemczech. Merkel: Sytuacja jest dramatyczna

W ciągu doby w Czechach zmarło 84 chorych na COVID-19 - to największa dobowa liczba zgonów zakażonych koronawirusem w Czechach od połowy kwietnia. W listopadzie w Czechach zmarło jak dotąd 848 chorych na COVID-19, podczas gdy przez cały październik - 333.

W Czechach w ciągu doby przeprowadzono 79 389 testów PCR, 25,52 proc. z nich dało wynik pozytywny. Z 43 031 testów antygenowych pozytywnych było 5,15 proc.

Ministerstwo Zdrowia Czech podkreśla, że tak duża liczba zakażeń wykrytych w kraju to efekt testowania na COVID-19 w szkołach.

Przyszły premier Czech, Petr Fiala, stwierdził, że sytuacja epidemiczna jest "katastrofalna" i ważne jest, aby osiągnąć porozumienie ws. środków, które powstrzymają dalszy rozwój epidemii.